Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

28.09.2021 15:00

Přichází poslední šance, jak zastavit unijní Green Deal? Možnost ubránit se zdražování energií, omezování automobility, nebo ztrátě pracovních míst? Matěj Gregor, předseda spolku Odchod.eu, je toho názoru. A proto spustil nový projekt „No Deal“, který se snaží Čechy informovat o tom, co je čeká, když se novému plánu nepostaví. Pozítří si můžete poslechnout více i vy osobně, a to na sněmovní akci, na které kromě Gregora vystoupí Tomio Okamura, nebo Libor Vondráček.

Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími
Foto: Archiv Matěje Gregora
Popisek: Předseda spolku Odchod.eu, Matěj Gregor

Anketa

Od jakého věku by měl mít český občan právo volit?

11%
72%
hlasovalo: 22348 lidí
Před několika dny spustili členové spolku Odchod.eu iniciativu s názvem „No Deal“, která se jasně vymezuje proti plánované ekologické politice Evropské unie. Připomeňme, že jedním z hlavních cílů tzv. Green Dealu je snížení emisí CO2 členských států až na nulu do roku 2050. Celý unijní projekt disponuje obřím rozpočtem, který se v konečném důsledku bude počítat na biliony eur.

A právě na mnohá úskalí projektu, který má zasáhnout celou EU, si posvítil i nově spuštěný web No Deal na adrese no-deal.eu. Tvůrci připravili i informační video k chystaným unijním plánům. V něm kupříkladu varují, že jejich realizace by každého Čecha vyšla na 60 tisíc korun ročně, a po roce 2030 možná dokonce až na 270 tisíc ročně. Připomínají také již do praxe zavedené „ekozměny", jako jsou například papírové nákupní tašky, zákaz vysavačů s příkonem nad 900 W, nebo papírová brčka do pití. Na obrazovce je také skloňována celková suma nákladů ve výši 965 miliard eur, zdražování energií, nebo růst cen pohonných hmot. Přichází také varování a připomínka, že do roku 2035 by měl být ukončen prodej automobilů se spalovacími motory. Finálním cílem je pak ona „bezuhlíková“ Evropa a její dosažení do roku 2050.

Aktivita se ovšem neomezila jen na pouhé video. Ústředním bodem celé akce je petice, dostupná ZDE. Lze ji také stáhnout ZDE. Takzvaná „Petice o nesouhlasu se ‚Zelenou dohodou‘ EU“ chce vyvinout občanský tlak na nepřijetí stanovisek a zákonů, které by vyplývaly ze sdělení předmětného dokumentu z dílny Evropské komise.

Propagační poster k akci No-deal.eu, zdroj: No-deal.eu

Celé znění petice naleznete níže:

My, níže podepsaní občané České republiky, prostřednictvím této petice žádáme, aby:

Česká republika nepřijala stanoviska a zákony, které v následujících letech vyplynou ze sdělení Evropské komise o tzv. Zelené dohodě (Green Deal) dle dokumentu COM(2019) 640 final.

Nesouhlasíme s představenými návrhy, jakými jsou například zákazy spalovacích motorů do roku 2035 a omezováním zdrojů pro výrobu elektřiny a energie.

Jsme přesvědčeni, že představená řešení nepomohou uspokojivě zlepšit současnou ekologickou situaci, avšak ztíží každodenní život obyvatel ČR a výrazně zatíží rozpočet České republiky.

Představená řešení v rámci „Zelené dohody“ považujeme za neefektivní a ekonomicky neudržitelná.

Chceme chránit přírodu efektivně a s ohledem na udržitelnost. Odmítáme podporovat evropská nařízení, která občany naší země zadluží a vytvoří příležitosti pro nové dotační podvody.

Nedůvěřujeme Evropské komisi a požadujeme odmítnutí všech zákonů a nařízení, které budou spojeny s dokumentem o Zelené dohodě.

V tuto chvíli má petice něco okolo 2 800 podpisů, další mohou zájemci přidat na odkazu uvedeném výše.

Anketa

Jste pro zákaz prodeje aut se spalovacími motory v roce 2035, jak chce EU?

1%
hlasovalo: 22386 lidí

Spolek Odchod.eu také v rámci stránky No-deal.eu přichystal infografiku o postoji jednotlivých politických stran k problematice unijního Green Dealu. Proti jeho zavedení se dle zjištění spolku Odchod.eu postavila koalice Trikolora, Svobodní, Soukromníci (TSS), dále pak hnutí SPD a také Volný Blok. Pro zavedení jsou podle tvůrců přehledu Piráti+STAN, koalice SPOLU, vládní ANO, jejich koaliční partner z ČSSD a Green Deal dostatečně nezmiňují či neřeší hnutí Přísaha a také KSČM.

O ekonomicky i jinak složitém „zeleném" projektu EU, ale i o dalších výzvách, spojených se současným vývojem v EU, pak spolek Odchod ve spolupráci s poslancem SPD Jiřím Kobzou chystá seminář v prostorách Poslanecké sněmovny. Pozítří mezi 10. a 14. hodinou se i vy můžete přijít podívat na akci nazvanou „Česká republika, Evropská unie a evropská integrace: současnost, vize a alternativy“. Mezi řečníky budou například předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf Svobodných Libor Vondráček, nebo právě ředitel spolku Odchod, Matěj Gregor.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč končíte?

Politiků jako jste vy je naopak třeba v politice více. Jstei jeden z mála, co fakt hájí priority, které měla ODS od počátku. S příchodem nových politiků se toho dost mění. Už ani nehájí živnostníky.Nepřijde mi, žejste tak starý, abyste šel do důchodu. Co tak vlastně budete dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pozdrav“ novému řediteli ČT. Od Jakuba Železného, s rýpnutím do minulosti

16:09 „Pozdrav“ novému řediteli ČT. Od Jakuba Železného, s rýpnutím do minulosti

Moderátor veřejnoprávní televize Jakub Železný pogratuloval na svém twitteru nově zvolenému řediteli…