Exministr Pilný chce za ANO kandidovat do Senátu. Vedení však rozhodně nešetřil, hlavně za kamarádění s Filipem a Okamurou

27.05.2018 10:23

Exministr financí Ivan Pilný dával ještě jako poslanec hnutí ANO najevo, že se nebojí současnému premiérovi Andreji Babišovi říct, co si myslí. Image charakterizovanou slovy „co na srdci, to na jazyku“ si uchoval i po odchodu ze Sněmovny. Z toho, co na politické scéně vidí teď, opravdu radost nemá. Přesvědčte se sami, co k tomu říká...

Exministr Pilný chce za ANO kandidovat do Senátu. Vedení však rozhodně nešetřil, hlavně za kamarádění s Filipem a Okamurou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Pilný
reklama

Když byl Ivan Pilný poslancem, s mnoha kolegy z ANO si prý rozuměl. Byli to úspěšní manažeři, právníci, lékaři, kteří byli naladěni na podobnou notu. Teď se mu zdá, že se složení poslaneckého klubu obměnilo, a to nikoli pozitivním směrem. Pilný doslova uvedl, že současné směřování ANO považuje za špatné. Chtěl by to proto změnit. „Samozřejmě do té doby, než se to otočí úplně směrem, se kterým se nemůžete ztotožnit. Nejen já, ale i celá řada, řekněme, prominentních členů hnutí ANO rozhodně třeba nevítá spojení s Tomiem Okamurou a komunisty,“ prozradil.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

V Poslanecké sněmovně zjistil, že i u komunistů jsou různé názorové proudy. Jsou tam lidé, s nimiž se dá debatovat, a pak tam jsou „stalinisté‘, jak je označil sám exministr – jako Marta Semelová či Miroslav Grebeníček. Někdejší poslanec chápe, že politika je uměním hledání kompromisu, ale považuje za důležité, s kým je kompromis vyjednáván. Jednání s lidmi jako Grebeníček či Semelová už je pro ně za hranou. Tomuto názorovému proudu v KSČM by prý neustupoval.  

„Co bych už opravdu neskousl, je vláda opírající se o hlasy Tomia Okamury a komunistů. To bych asi nebyl ani sám…,“ zopakoval Pilný. Nepřekročitelnou červenou čarou by prý pro Pilného bylo, kdybychom neplnili naše závazky v EU a v NATO.

Pilný by rád vtiskl hnutí ANO jeho původní ráz. Rád by tam udržel konstruktivní názorový proud, který nevystupuje populisticky. To je také důvod, proč svolil, že bude kandidovat jak do pražského zastupitelstva, tak na post senátora v Praze 12.

„Je ale možné, že půjdeme do toho populismu až tak daleko, mluvím například o těch celostátních skládačkách (sestavování vlády, pozn. red.), že ani já nebudu chtít něco takového dělat, ale zatím ten okamžik pro mě nenastal. Stále ještě, než házím ručník do ringu, tak se peru,“ uvedl Pilný.

Místo populistických slibů by v Senátu rád prosadil vznik výboru pro budoucnost. Jak už název napovídá, chtěl by se tam věnovat otázkám udržitelné zaměstnanosti, řešení problémů rostoucích nákladů na zdravotnictví, na to, co se bude dít, až do Česka nepotečou evropské dotace.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sice také říká, že myslí především na budoucnost, ale Pilný vidí mezi svými plány a plány premiéra Babiše jistý rozdíl. On je připraven prosazovat realistické plány.

„Vzhledem k tomu, že jsem byl ministr financí a sestavoval jsem státní rozpočet, tak vím, že když objíždíte regiony a slibujete nějaké miliony, nebo dokonce miliardy, které postaví ministra financí, nebo v dnešní době ministryni, před fakt, že má sehnat nějakých 130 miliard navíc, tak to je opravdu problém. To se mi opravdu moc nelíbí,“ postěžoval si v rozhovoru Pilný.

Kdyby se exministrovi nepodařilo dostat do Senátu, vrhl by se nejraději na oblast školství v pražském zastupitelstvu. Do Senátu by však zamířil raději. V Praze bude totiž záležet také na tom, jaká koalice se po volbách zrodí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …