Exministr Svoboda k ukrajinské krizi: Putin má navrch a bude to drahé

17.10.2014 22:38 | Zprávy

Na summitu v Miláně se po několika měsících znovu setkali prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Prvně jmenovaný dal jasně najevo, že Ukrajina už nedostane žádný plyn na dluh. A pokud s tím má země problém, může jí prý pomoct EU, ke které se chce Ukrajina přiblížit. Co tato slova vypovídají o rusko-ukrajinské krizi? V pátečních Událostech, komentářích vystoupil exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Jasně řekl, že ruský prezident opanoval situaci a ukázal, čím se to projevuje.

Exministr Svoboda k ukrajinské krizi: Putin má navrch a bude to drahé
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Exministr zahraničí Cyril Svoboda

„Ten střet je globální a jde o to, jestli Ukrajina bude patřit k Západu, anebo do oblasti vlivu Ruska,“ zahájil své vystoupení Svoboda. Putin ukázal, že je tvůrcem scénáře a Evropa není schopná s tím nic udělat. Dojde k dohodě, která bude blíž k zimě a bude dražší,“ pokračoval. Ruský prezident ukázal moc i tím, že na sebe nechal čekat ženu a německou kancléřku Angelu Merkelovou. A ona počkala. To je podle Svobody projev slabosti.

Rusko má výhodu i v tom, že jde o jednotnou zemi, zatímco Evropská unie hledá shodu osmadvaceti zemí. Obě země se ale podle něj potřebují, a to i kvůli krizi vyvolané Islámským státem. To je podle Svobody obrovská hrozba a Rusko s EU budou muset spolupracovat na jejím potlačení. Vykopávání stále hlubších příkopů mezi oběma partnery k tomu rozhodně  nepomůže, uzavřel své vystoupení exministr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Filip Turek byl položen dotaz

Kdo vás poškozuje?

Podle mě to ani není potřeba, jelikož vy se poškozujete svými činy a chováním sám. Nemyslíte? A to, že chcete odevzdat řidičák, není to jen předvolební gesto, které pak nenaplníte? Protože, co vám brání ho odevzdat už teď, když jste se k té rychlé jízdě, která je o papíry, vlastně už dávno přiznal?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukrajina v koncích. Proto Zelenskyj přijel v obleku.“ Na internetu tuší, co se stalo

21:20 „Ukrajina v koncích. Proto Zelenskyj přijel v obleku.“ Na internetu tuší, co se stalo

Na summitu NATO v Haagu vzbudil pozornost nejen program, ale i oblek Volodymyra Zelenského. Ukrajins…