Ekonom uvádí dva fakty, které musíme brát v úvahu. Za prvé prý v dnešním vzájemně provázaném světě nesmíme hledět pouze na jednu zemi, dokonce ani ne jen na Evropu, ale skutečně na celý svět. Za druhé z tohoto globálního pohledu se podle Dlouhého příjmová nerovnost snížila, za což si tržní kapitalismus zaslouží uznání. Jako ovšem každá změna v rozdělení bohatství má i globalizace své vítěze a poražené.
Za vítěze označuje Dlouhý nejbohatší obyvatele ve vyspělých zemích. Hlavním vítězem je podle něj ale střední třída v rozvíjejících se zemích. „Během jedné generace se díky liberalizovanému kapitalismu životní standard těchto lidí prudce zvýšil. Giniho koeficient celosvětově po roce 2000 poklesl (znamená to snížení příjmové nerovnosti), zřejmě poprvé od doby průmyslové revoluce. Je to obrovská, zásadní, celosvětově pozitivní změna," píše ekonom.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr