Exministr z ČSSD doporučuje morálně izolovat Rusko. Lidovec Gabal dodal pár slov o terorismu

24.07.2014 20:05

Sankce vůči Rusku nejsou samospasitelné. Prezident Vladimir Putin začne ztrácet masovou podporu až v momentě, kdy Rusové pocítí následky izolace. I to si myslí exministr František Bublan a současný senátor za ČSSD, který klade také důraz na výsledky práce mezinárodní vyšetřovací skupiny. Ta by měla přinést jediný závěr o průběhu katastrofy malajsijského Boeingu.

Exministr z ČSSD doporučuje morálně izolovat Rusko. Lidovec Gabal dodal pár slov o terorismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan v Otázkách Václava Moravce

Klíčem k uklidnění situace je podle exministra vnitra a senátora za ČSSD Františka Bublana jedině předložení skutečných důkazů o tom, jak došlo k tragédii. Informace o sestřelení malajsijského boeingu by měla vyšetřovací skupina v mezinárodním složení prověřit, zanalyzovat a přinést jediný závěr.

„Jedna strana té druhé teď předkládá nějaké důkazy, a to není možné. Vezme se jeden poznatek a na základě toho se dělají závěry. Vzájemná osočování a předkládání důkazů nebo pseudodůkazů vedou jen k tomu, že se situace vyostřuje,“ reagoval Bublan pro ParlamentniListy.cz.

K tomu, aby bylo možné zjistit, jak k sestřelení došlo, je nutné, aby vyšetřovatelé měli k dispozici veškeré podklady. „Pokud se využije všech dostupných důkazů, které nebudou nijak ovlivňovány, pak se situace může zklidnit. Pokud bude existovat jen snaha hodit na někoho vinu a zvětšovat prostor pro šíření spekulací, pak se vztahy spíš zhorší. Dopady se budou odvíjet hlavně od přístupu Ruska k vyšetřování,“ dodal.

Sankce vůči Rusku nejsou samospasitelné

O dalším postupu vůči Rusku jednají země Evropské unie, uvalit by mohly sankce na ruské firmy, banky a také na lidi z nejbližšího okruhu prezidenta Vladimira Putina. „Sankce mají určitý význam, ale nejsou samospasitelné. Druhá věc je morální izolace. Evropská unie by měla odsoudit vměšování Ruska do situace a sponzorování separatistů,“ uvedl Bublan.

„Odsouzení části světa běžní občané Ruska pocítí. Nebudou mít možnost například do některých států vyjíždět, bohatším se zmrazí účty, tratit budou firmy, omezí nebo zastaví se investice. Odsouzení pocítí nejen na své životní úrovní, ale také izolováním od světa, a to oni nechtějí. Pak se stav projeví na tom, že Putin bude ztrácet. Masovost jeho podpory bude silně narušena. Myslím si, že Putin tohle nechce, takže očekávám z jeho strany nějaké ústupky,“ dodal.   

Bublan: Rusku je potřeba říct „Dost“.

Česká diplomacie zaujímá postoj, který je v souladu s většinou zemí Evropské unie. „Chceme, aby sankce byly trošku tvrdší, aby se ukázalo Rusku, že Evropská unie je jednotná a že jeho postup nechceme tolerovat,“ vysvětlil Bublan. „Nejde o to, že bychom chtěli Rusko ekonomicky poškodit, ale je potřeba říct: „Dost.“ Pro nás je důležitější, aby nastal pořádek v mezinárodních vztazích, než konkrétní ekonomická vazba. Nechceme, aby byla Ukrajina nadále rozdělovaná, protože to může mít bezpečnostní dosah do Evropy,“ dodal.  

Gabal: Došlo k teroristickému útoku

Poslanec KDU–ČSL Ivan Gabal, který je také místopředsedou sněmovního výboru pro obranu, upozorňuje na to, že by se celá situace neměla podcenit. „Rozhodně došlo k teroristickému útoku na občany, a to velice masivně a brutálně. Týká se to i bezpečnosti našich občanů,“ uvedl Gabal a upřesnil: „Uvidíme, na čem se členské státy shodnou, a myslím si, že to bude jasný signál toho, jaký je názor Evropy na dění na východě Ukrajiny. Nezdá se, že by tam mohla operovat nějaká domobrana, lidé posbíraní z vesnic a měst bez další vnější podpory s takovými systémy, s jakými disponují, a s takovými informacemi a výcvikem.“ 

Evropská komise má zveřejnit podobu nových sankcí, které by ruským firmám znemožnily přístup na evropské kapitálové trhy a omezily ruský přístup k moderním evropským technologiím ve zbrojním sektoru nebo v energetice. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražský výzkumník míru: Ukrajina díky dodávkám může držet linie a páchat útočníkovi ztráty

20:16 Pražský výzkumník míru: Ukrajina díky dodávkám může držet linie a páchat útočníkovi ztráty

Volání o pomoc ze strany Ukrajiny a odpověď Západu. V příštích hodinách by měly americký Senát a nás…