Expert: Lidé mimo Prahu jsou diskriminováni. Na jejich zdraví jde méně peněz

14.02.2019 13:47

Specialista na zdravotnické právo Ondřej Dostál v rozhovoru pro Regionální televizi popsal, proč připravil ústavní stížnost na diskriminaci ve zdravotnictví, se kterou se podle jeho názoru potýká obrovské množství Čechů, Moravanů a Slezanů. Na problémy upozornil senátor Ivo Valenta, ke kterému se připojilo 47 kolegů.

Expert: Lidé mimo Prahu jsou diskriminováni. Na jejich zdraví jde méně peněz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Ústavní stížnost napadá nespravedlnosti v tom, jak se stanovují ceny za úhradu zdravotní péče a jak to potom dopadá na možnosti lidí léčit se moderní léčbou,“ oznámil na úvod specialista. Pod jeho stížnost se podepsalo 48 senátorů a pak také zlínský kraj reprezentovaný hejtmanem a senátorem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Proč se připojil právě Zlínský kraj? Protože rozdíly v platbách pražským a zlínským nemocnicím jsou tak diametrálně odlišné, že zlínská nemocnice nebude v pohodlné ekonomické situaci, ani kdyby hospodařila sebelépe.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Problém podle Dostála není jen v tom, že Praze dostane nemocnice za operaci 35 tisíc a ve Zlíně za tutéž operaci jen 20 tisíc, ale také v tom, že každá nemocnice má stanoven strop na platby od pojišťoven. Když ho dosáhne už v říjnu, musí sice přijímat pacienty i v listopadu a v prosinci, ale ta už nedostane proplacené.

„To současné nastavení tvorby úhrad je svým způsobem provizorium. V roce 1996 rozhodoval Ústavní soud ČR podobnou situaci jako dnes a ten to tenkrát zrušil. V roce 1998 zde byla přechodná vláda, která řekla‚ moc nevíme, co dělat, nestihneme nic nového vymyslet, tak budiž to tak, že se v roce 1998 zaplatí tolik, kolik se zaplatilo v roce 1997. Jenže žádná vláda už si neporadila a ten systém funguje dosud, “ prozradil Dostál.  

Ten největší dopad má tato praxe především na osoby starší a na občany bez vzdělání, kteří se tolik neorientují ve svých právech a nedomáhají se jich v nemocnici. Právě na ně tak dopadá fakt, že zatímco v pražských nemocnicích stála péče o jednoho pacienta 31 tisíc korun v průměru, zatímco v Karlovarském kraji už to bylo pouhých pět tisíc. Jde o data z roku 2016, kdy byl u moci kabinet Bohuslava Sobotky, ČSSD), Andreje Babiše (ANO) a Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL).

Dostál doufá, že politici tuto situaci postupně napraví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek zvažuje vystoupení z katolické církve. Kvůli Haně Lipovské

12:10 Kalousek zvažuje vystoupení z katolické církve. Kvůli Haně Lipovské

Jak jsme již informovali, včerejší tajná volba, v níž byla dovolena poslední tři volná místa v Radě …