Expert na mezinárodní politiku: Nevěřte Saúdům, jejich aliance proti teroristům je podvod!

24.12.2015 7:59

Uznávaný politolog a autor mnoha publikací indického původu Brahma Chellaney ostře kritizuje Saúdskou Arábii. Tvrdí, že její oznámení o vytvoření islámské aliance v boji proti Islámskému státu je velký podvod.

Expert na mezinárodní politiku: Nevěřte Saúdům, jejich aliance proti teroristům je podvod!
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

Saúdská Arábie tento týden oznámila, že se postaví do čela islámské vojenské koalice v boji proti Islámskému státu. Podle Chellaneyho je však nutné tuto skutečnost brát s velkou rezervou. Důvodem je především fakt, že Saúdská Arábie dlouhodobě financuje wahhábismus, který hlásá podrobení žen a smrt nevěřícím. „Kořeny al-Káidy, Tálibánu či Boko Haram totiž vychází právě z wahhábismu. Západní politici si podporu terorismu ze strany Saúdské Arábie dlouhodobě uvědomují. Již před šesti lety tehdejší ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová hovořila o tom, že Saúdové patří k nejvýznamnějším podporovatelům sunnitských teroristických skupin po celém světě. Přesto proti této zemi doposud nebyly nikdy uvaleny žádné sankce,“ podivuje se Chellaney.

V posledních týdnech se z úst západních politiků opět ozývají na adresu Saúdské Arábie kritické poznámky. Naposledy prohlásil německý kancléř Sigmar Gabriel, že je zapotřebí dát Saúdům najevo, že Západ již nebude jejich vazby na terorismus přehlížet. Profesor strategických studií indického původu dále tvrdí, že Saúdská Arábie oznámila vytvoření islámské aliance jenom proto, aby tak umlčela kritiku. „Celá ta aliance je však samozřejmě jeden velký podvod. O tom svědčí to, jaké státy zahrnuje. Její součástí jsou všichni největší sponzoři terorismu, včetně Kataru a Pákistánu. Je to podobné, jako kdyby drogový kartel vyhlásil válku drogovým dealerům. Součástí aliance naopak není Indonésie, kde žije více než dvakrát víc muslimů než na celém Blízkém východě, a navíc v této zemi vládne demokracie.“

Chellaney také poukazuje na to, že Pákistán, Malajsie, Libanon a Palestina se okamžitě po oznámení Saúdské Arábie o vytvoření aliance od svého členství distancovaly. Za další problém považuje také skutečnost, že součástí aliance nejsou íránští a iráčtí šíité ani alavité ovládající Sýrii. Saúdská Arábie chtěla pouze vytvořit uskupení, prostřednictvím kterého bude prosazovat své sektářské a strategické cíle. Takový přístup jde ostatně ruku v ruce s nekompromisní politikou, kterou prosazuje král Salman od ledna 2015, kdy usedl na trůn. Na domácím hřišti zatím jeho panování přineslo výrazný nárůst počtu trestů smrti uskutečněných stětím. Často je přitom stínání hlav vykonáváno přímo na veřejnosti,“ upozorňuje Chellaney.

„Saúdská Arábie také stojí v čele menší koalice, jež již od března letošního roku bombarduje Jemen. Hlavním cílem je zatlačit zpět povstalce bojující proti jemenské vládě podporované Rijádem. Saúdská letadla bombardují obytné čtvrti, trhy i uprchlické tábory ve snaze obrátit veřejné mínění proti povstalcům,“ uvádí Chellaney a konstatuje, že nejzásadnější prohřešek Saúdů ovšem tkví v podpoře terorismu. „Oficiální ideologie království se v podstatě kryje s vyznáním teroristů. Saúdská Arábie přece nemůže coby údajný nepřítel terorismu propagovat násilný džihádismus. Stejně tak nemůže obviňovat a zatýkat domácí kritiky své politiky. Přesto obojí dělá. Tuto skutečnost považuji za hlavní nedostatek současného boje proti terorismu. Dokud nebude zastaveno šíření ideologie wahhábismu, do té doby nemůže být globální válka proti terorismu úspěšná. Lhostejno, kolik amerických bomb dopadne na cíle islamistů,“ uzavírá Chellaney. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

21:40 Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Vadim Petrov se na sociální síti zaměřil na dov…