Expert na služební zákon: Možná budeme mít dva policejní prezidenty

30.08.2012 8:31

Petr Tomek, odborník na zákon o služebním poměru, popsal v rozhovoru možný další vývoj kauzy policejního prezidenta. Podle něj je celkem pravděpodobné, že budeme mít dva policejní prezidenty a nebudeme vědět co s tím, protože zákon takovou situaci vůbec nepředpokládá.

Expert na služební zákon: Možná budeme mít dva policejní prezidenty
Foto: tan
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy
reklama

„Ustanovení zákona o služebním poměru umožňuje propustit toho, kdo se dopustil jednání, které má znaky trestného činu, je zavrženíhodné a schopné ohrozit dobré jméno bezpečnostního sboru,“ vysvětluje zákonný podklad středečního konce policejního prezidenta. Momentálně se však podle něj jedná pouze o předběžné hodnocení ze strany jednoho služebního funkcionáře, se kterým se musí vypořádat orgány činné v trestním řízení.

V případě, že by bylo trestní stíhání odvolaného policejního prezidenta zastaveno, by podle něj měl Lessy velkou šanci při napadnutí svého odvolání z funkce. „Je na to i judikát Nejvyššího správního soudu, který říká, že jestliže se nakonec ukáže, že tam ty znaky trestného činu nebyly, tak je to důvod pro zrušení rozhodnutí o propuštění,“ vysvětluje pro deník Právo.

Pokud by se tak stalo, vrátil by se Petr Lessy na své původní místo- tedy do funkce policejního prezidenta. „Odstraněním rozhodnutí o propuštění se obnovuje původní právní stav,“ říká policista. Ten jako místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR vnímá odvolání policejního prezidenta i z pozice jeho podřízeného.

Podle něj policii neprospívaly války, které Lessy vedl s ministrem vnitra Janem Kubicem. „Policejní prezident se tak trochu soustředil na tyto války a bohužel zůstávala celá řada věcí nedořešená,“ myslí si. V tomto směru hodnotí jednoznačně pozitivně jeho nástupce Martina Červíčka. „Je to snad to nejlepší řešení, které bych viděl,“ říká o něm. Zná jej prý z vlastní zkušenosti jako člověka, který se dokázal chovat k podřízeným způsobem v Čechách naprosto nevídaným.    


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mádlův nápad: „Rusové v Česku, natočte video. Jako muslimové“

8:10 Mádlův nápad: „Rusové v Česku, natočte video. Jako muslimové“

Herec Jiří Mádl se vyjádřil ke kauze Vrbětice. Zdůraznil, že v Česku žije spousta slušných Rusů, kte…