Experti ze systému PES: Hrozí třetí vlna

04.12.2020 22:21

I když původně spolupracovali na protiepidemickém systému (PES), nyní rozvolňování kritizují. Řeč je o Janu Kulveitovi a Jakubu Steinerovi. Očekávají navíc zhoršení situace a možná i třetí vlnu. Píše to server Echo24.cz.

Experti ze systému PES: Hrozí třetí vlna
Foto: reprofoto Simmar
Popisek: Rentgenový snímek pacienta s podezřením na Covid-19. Lékař jej zveřejnil se souhlasem dotyčného.
reklama

Jan Kulveit i Jakub Steiner jsou spoluautoři výpočtu rizikového skóre PSA. Současné zmírňování opatření se jim však nelíbí – vadí jim totiž tzv. štěňata čili podrobnější tabulky pro jednotlivé oblasti – kulturu, sport či obchod. Tyto tabulky si připravila jednotlivá ministerstva. 

Kulveit i Steiner se tak nyní obávají toho, že vzhledem k přechodu do třetího stupně, kdy se otevřely restaurace či obchody, může opět dojít ke zhoršení situace, dokonce i možná ke třetí vlně pandemie. 

PES v původním ‚matematickém‘ návrhu byl navržený tak, aby ještě úroveň 3 měla šanci brzdit i za popsaného stavu. A docela dobře brzdila s dobře fungujícím trasováním,“ poznamenal Kulveit s tím, že Ministerstvo zdravotnictví je ministerstvem kompromisu a výsledná tabulka opatření zvýšila riziko. „Brzdění nebude stačit výměnou za otevření více oblastí života,“ uvedl. 

„PES brzdí nedostatečně a systém nás bude házet zpět na vyšší stupně,“ obává se také Steiner. A zároveň vnímá problém se změnou metodiky výpočtu pozitivních testů. „Vláda nevzala dostatečně v potaz fakt, že několik krajů se v době jejího rozhodnutí potýkalo v blízkosti hranice mezi čtvrtým a pátým stupněm rizika,“ dodal. Obává se růstu indexu, a to například kvůli faktoru R, jenž je dnes reálně kolem jedné. 

„Vládu tedy asi čeká velká zkouška. Buďto utáhne šrouby v politicky nejsenzitivnějším okamžiku – před Vánoci –, anebo systém PES zcela degraduje,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…