Expertka přes češtinu k Zemanovu „sprostému" projevu: Nemyslitelné. Navíc svou řeč pořád zpomaluje

12.11.2014 12:44

Ke květnaté mluvě prezidenta Zemana se v rozhovoru pro deník Blesk vyjádřila i hlasová lektorka a komentátorka Jana Postlerová. Vyjadřování hlavy státu se jí zdá nepochopitelné a někdy jí připadá, že se nám všem prezident trošku vysmívá. A navíc přitom uspává.

Expertka přes češtinu k Zemanovu „sprostému" projevu: Nemyslitelné. Navíc svou řeč pořád zpomaluje
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Krnově

Postlerová uvádí, že každý má v sobě zakomponovaný etický kodex, který mu velí, jak se má chovat. A přestože doba celkově zhrubla, stále bychom měli mít na očích jakousi autoritu, která nám půjde příkladem.

Miloše Zemana prý volila jen část národa a o tu další by se měl ucházet – kulturou i slovy. Pro ni je čeština jazykem spisovatele Karla Čapka, nesmírně nádherným a sofistikovaným, a Miloš Zeman údajně dělá vše pro to, aby nebyla. Z toho důvodu je jeho současné vyjadřování pro Postlerovou nemyslitelné, nepřijatelné a hlavně nepochopitelné.

A ani oblečením, ve kterém vulgarismy pronesl, u komentátorky „nezabodoval“. Byl totiž oblečený do flanelové košile, jakoby se chystal někam na čundr, a přitom usazený ve starožitném nábytku lánského zámku – sídla prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Z prezidentovy mluvy má hlasová lektorka navíc někdy pocit, že se nám všem trošku posmívá, že nás přehlíží. Že on, na rozdíl od nás, vše ví naprosto přesně. I tak nicméně považuje Miloše Zemana za excelentního řečníka, byť s jednou vadou – nepřirozeně kouskuje věty a slova.

„Když jsem ho slyšela poprvé v roce 1989, mluvil ještě celkem rychle. Mám pocit, že jeho mluva – nevím, jestli to není zdravotním stavem – zpomaluje a jeho projevy mají poněkud uspávací tendenci. Přece jen, dnešní doba je rychlá a on by tomu měl techniku své mluvy přizpůsobit. Zvláště pokud chce své myšlenky vysvětlit mladší generaci,“ konstatuje Postlerová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…