Expolicista: Cikánští baroni vládli tvrdou rukou a byl pořádek. Teď je zle

21. 3. 2012 9:11

JINÝMA OČIMA Situace mezi romskou komunitou se prudce a rychle radikalizuje. Tvrdí to bývalý policista a nyní právník Roman Hošta, který v minulosti přišel s vyšetřováním trestných činů Romů mnohokrát do styku. A bude hůř, vláda oseká nebo i zruší vůči Romům štědré sociální dávky.

Expolicista: Cikánští baroni vládli tvrdou rukou a byl pořádek. Teď je zle
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu

Podle Hošty jsou Romové přímo závislí na kontroverzních sociálních dávkách a po jejich redukci jsou sami Romové zajedno v tom, že se v českých ulicích brzy může zvýšit kriminalita a možná poteče i krev. „Mluvil jsem nedávno s významným romským aktivistou.  Naše debata sklouzla i na problém snižování sociálních jistot Čechů, což se týká hlavně Romů. Úplně se vytočil a prohlásil, že až stát sebere Cikánům ty dávky, tak to bude všechno v prdeli. Doslova řekl, že pak už ani oni, baroni, ty mladé neudrží, to se pak bude obživa shánět i v ulicích a nezbude i vraždit. Pro Romy je totiž rodina vším,“ řekl ParlamentnimListum.cz Hošta.

Otázkou podle Hošty zůstává, zda má stát, zastoupený v tomto případě hlavně šéfem represivního aparátu vnitra Kubicem a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem z ODS, v záloze nějaký krizový plán nebo postup. „To už četa policejních těžkooděnců, přesouvaná ad hoc podle situace nebo zašitá napevno někde v severních Čechách, nevytrhne. Tento problém je prioritně třeba řešit systémově a ne jen chytat kočku za ocas a hasit požáry. Na tolik ohnisek současné počty policie a ani hasičů nestačí,“ tvrdí právník Hošta.

Tento bývalý elitní policista také našemu médiu potvrdil přímo ze své minulosti, že institut tzv. cikánských baronů coby atributů práva a spolupráce s majoritní společností ještě donedávna vcelku fungoval. Dnes je však už jen zbožným přáním obou stran, protože ho doslova převálcoval jednak tvrdý nástup organizovaného zločinu, do jehož soukolí bylo vtaženo značné množství převážně mladých Romů, ale také ofenziva lichvářů, kteří zneužívají neznalost a mentalitu Romů a půjčují jim stále více peněz - na stále vyšší úrok. Ještě nedávno tomu ale bylo jinak.

Kritika i na hlavu policie a státních zástupců

Hošta připomněl např. případ sexuálně zneužité 12leté „bílé“ dívenky, který způsobil před časem na Nymbursku mladý Rom. „Dostali jsme se mu na stopu, ale včas se mu podařilo z domova utéci. Zjistili jsme tehdy pracně osobu lokálního cikánského barona, zašli za ním a vysvětlili mu situaci. Od té doby mám zkušenosti, že když se s těmito lidmi jedná přímo, jsou i oni féroví. Vyslechl mě a řekl mi, ať přijdu za dva dny přesně ve 14 hodin. Když jsem k němu přišel podle naší dohody podruhé, milej uprchlík Fero klečel před baronem a on nad ním stál s holí v ruce,“ popisuje Hošta ParlamentnímListům.cz scénu jak z nějakého starého filmu.  Baron mi povídá: On už se mi tady přiznal, teď se přiznává vám. A přetáhl ho tou holí ze všech sil přes hřbet, až se chlap složil na podlahu. Pak mi baron řekl: Nasaďte mu pouta a s touto ostudou ho odveďte z mého domu,“ řekl Hošta.

V jiném případě zase Hošta připomíná případ mladého Roma, který po spáchání závažného násilného trestného činu uprchl před potrestáním do Velké Británie, ale po kontaktování příslušného oblastního barona - vargy a jeho pokynu vyslanému přes spojku za moře se zločinec raději „dobrovolně“ vrátil do Čech, ačkoliv věděl, že poputuje přímo a na dlouho do kriminálu.

„Pro Romy je rodina vším, takže vědí, že kdyby neposlechli svého stařešinu, stanou se psanci, kterým nikdo nepomůže. I mezi nimi je silná a přesná struktura a cit pro spravedlnost. Mně se komunikace s touto minoritou a zejména s jejich představiteli vyplatila v tom, že v rámci sebeočistného procesu měli zájem s ochránci zákona spolupracovat a viníky vydat spravedlnosti,“ tvrdí Hošta a jedním dechem dodává: „Současný systém práce u policie, nepředvídatelnost práva a postupů všech orgánů činných v trestním řízení má ovšem za následek, že standartní postupy a komunikace uvnitř romské společnosti už nefungují.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Blahuš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…