Expremiér Špidla v ČT probral prolomení limitů i Rusko

08.02.2015 21:40

Expremiér Vladimír Špidla je dnes šéfem poradců svého nástupce v úřadě Bohuslava Sobotky (oba ČSSD). V nedělním pořadu ČT Týden v politice zdůrazňoval, jak je dobře, že je Česká republika členem Evropské unie a NATO. Nikoli poprvé tvrdě odsoudil ruskou anexi Krymu, ale současně z jeho úst zaznělo, že Rusko je velmoc, se kterou se musí EU vždy v určité míře stýkat a potýkat.

Expremiér Špidla v ČT probral prolomení limitů i Rusko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Současný poradce premiéra Bohuslava Sobotky expremiér Vladimír Špidla (ČSSD) se v pořadu ČT24 Týden v politice vyjadřoval k prolomení limitů těžby uhlí na severu Čech. Hned na úvod poznamenal, že jde o tak složitou otázku, že si jeho vláda o tom netroufla rozhodnout a odsunula rozhodnutí na později.

Jeho nástupce Bohuslav Sobotka ale dnes postupuje ve shromažďování podkladů, jednal také se starosty Mostu, Litvínova a dalších měst. Současný šéf vlády si je prý také vědom, že v tomto regionu bude třeba přistoupit k dlouhodobé strategii restrukturalizace, protože uhlí tu nebude donekonečna.  

Ve vysílání ale odmítl říct, co by premiérovi poradil. "Poradce radí soukromě a ne přes média. Jeho úlohou je také shromáždit pro premiéra všechny dostupné podklady, aby se na jejich základě mohl rozhodnout on a další členové vlády," zdůraznil Špidla.

V politice vždy musíte vyvažovat, zdůrazňuje expremiér

Následně se vyjadřoval k postupu Evropské unie k Rusku a krizi na Ukrajině. "Je dobře, že je Česká republika pevně zakotvena v EU a NATO. Kdyby se tato uskupení ocitla v problémech, tak by to pro nás nebylo vůbec dobře," poznamenal Špidla. Divákům připomněl, že Sobotkova vláda nastavila proevropské politické směřování, což považuje za správně.

V otázce hodnocení sankcí proti Rusku už byl ale opatrnější. Prezident Zeman např. tvrdí, že sankce proti Rusku jsou bezzubé, zatímco pravicová opozice by se nebránila jejich zpřísnění. Jakou cestou se tedy vydává vláda Bohuslava Sobotky? Špidla se odvolával především na potřebu udržet jednotný unijní postoj, ale obratem dodal, že politika je vždy o vyvažování zájmů. Měli bychom tedy na jedné straně odsoudit nepřijatelnou ruskou anexi Krymu, proti které se Špidla jasně postavil, ale současně je třeba mít na paměti, že Rusko je velkou ekonomikou a EU musí s takovýmto sousedem vycházet.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další zhroucení, nadávají na Ukrajině. V Moskvě mezitím čilý ruch

10:25 Další zhroucení, nadávají na Ukrajině. V Moskvě mezitím čilý ruch

Provokace, intriky, faleš. Takhle to prý dnes funguje mezi Ruskem a Západem. V reakci na dodávky ame…