Expremiér promluvil: Předchozí dva velvyslanci USA byli korektní muži. Drzost Schapira je neslýchaná

7. 4. 2015 16:40

Přestřelka názorů českých politiků na výrok prezidenta Miloše Zemana ohledně amerického velvyslance nebere konce. Mnozí se vyjadřují spontánně v oficiálních tiskových zprávách, někteří reagují na sociálních sítích. Například u expremiéra Jiřího Paroubka se ParlamentníListy.cz po jeho názoru pídily. Současně s tím byl v úterý i z jeho pera publikován na webu Vaše věc článek, ve kterém se Paroubek také zamýšlí nad celou ‚kauzou‘, na kterou však upozorňovala i zahraniční média jako na diplomatickou roztržku.

Expremiér promluvil: Předchozí dva velvyslanci USA byli korektní muži. Drzost Schapira je neslýchaná
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Jiří Paroubek v Brně promluvil ke studentům a hostům vysoké školy BIBs
reklama

I když ne vždy Jiří Paroubek s prezidentem souhlasí, tentokrát měl však i podle něj prý pravdu.

„Víte, ze slov amerického velvyslance na mne zavanul duch Stepana Červonenka, někdejšího ambasadora SSSR neblahé paměti. Pan velvyslanec USA by se měl starat o výklad případných chyb vlády Spojených států a ne o rady českému prezidentovi,“ reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz expremiér.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

A jak přiznal, nepřekvapilo ho ani vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky. „Tak moc si přeje kopnout do prezidenta, že jsou mu lhostejné zájmy státu. V tomto případě ale prezident zájem státu hájil lépe než-li premiér. Opravdu nejsme banánovou republikou z období mezi dvěma světovými válkami,“ doplnil ještě Paroubek.

Podle Sobotky totiž reakce prezidenta Miloše Zemana na poznámky velvyslance USA Andrewa Schapira kvůli cestě hlavy českého státu do Moskvy nebyla adekvátní. Uvedl, že by uvítal, kdyby přístup prezidenta k zahraniční politice obecně byl profesionálnější. V příštích dnech se tak má předseda vlády s prezidentem republiky sejít.

Vláda Zemanovi cestu schválila, tak o co jde? ptá se Paroubek

Doplňme, že vše vypuklo poté, co Schapiro koncem března v pořadu ČT Události, komentáře upozornil, že Zeman by mohl být v Moskvě jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie, což označil za „poněkud prekérní“. Zároveň ale podotkl, že není jeho úlohou říkat českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat.  

„Je nesporné, že při určování zahraničně-politické linie české vlády má podle ústavy jasnou prioritu vláda před prezidentem. Vláda prezidentovi zahraniční cestu do Ruska ale schválila. Tedy uznala, že prezident nejedná v rozporu se zahraniční politikou vlády,“ upozornil dál Paroubek i ve svém komentáři na VašeVěc.cz.

A dodal, že argumentace, kterou zvolil prezident, je správná. „Chce svou účastí na přehlídce v Moskvě vzdát čest dvaceti milionům sovětských lidí, kteří položili život v boji proti německému nacismu. Je historickou skutečností, že přínos Sovětského svazu, a z jeho národů především Rusů, k vítězství Spojenců ve II. světové válce, byl rozhodující. Proto prezident Zeman v souvislosti s cestou do Moskvy připomněl, že toto vítězství znemožnilo plány nacistů na likvidaci českého národa. Drzost amerického velvyslance, který se snažil mistrovat českého prezidenta, byla neslýchaná. Myslím, že prezident Zeman se proti takové drzosti ohradil správně,“ pokračoval dál bývalý český premiér Paroubek.

Paroubek: Znal jsem předchozí americké velvyslance a řeknu vám...

Konstatoval pak, že to, jak je vidět, lokajské duše významné části českých politiků pobouřilo. „Do této party se, bohužel, zařadil také premiér Sobotka. Je to smutné, líbat nohu, která kopne. Musím ale říci, že takový americký velvyslanec, jako je tento, tady v České republice ještě nebyl. Znal jsem dobře oba předchozí velvyslance u nás. Cabanisse a Grabera – byli to noblesní a korektní muži. I když jim moje pozice vůči připravovanému umístění americké základny u nás v letech 2007 až 2009 jistě také nebyla po chuti, nikdy se vůči mně nedopustili nějaké formy nátlaku,“ uzavřel Jiří Paroubek, který působil též jako šéf sociálních demokratů, do konce loňského roku jako předseda LEV 21 – Národních socialistů. První funkci opustil po neúspěchu ve volbách, druhou kvůli tomu, aby se mohl věnovat podnikatelským aktivitám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Taková bída ještě nebyla. Fridrichová zašla s kamerou na dno Česka

7:24 Taková bída ještě nebyla. Fridrichová zašla s kamerou na dno Česka

„Roste počet lidí, kteří nemají co jíst. Pandemie za sebou nechává v Česku spoušť." Těmito slovy uve…