Exstarosta Prahy 1 Hejma je zpět v ODS

15.07.2011 18:32

Bývalý starosta Prahy 1 Petr Hejma vyhrál spor o své členství v ODS. Smírčí výbor ODS dnes rozhodl v jeho prospěch a Hejma se opět stal členem občanské demokracie. ČTK to řekl Hejma. Členství ve straně mu loni v listopadu zrušilo místní sdružení Staré Město. Hejma se odvolal a od té doby měl členství pozastavené.

Exstarosta Prahy 1 Hejma je zpět v ODS
reklama

"Smírčí výbor rozhodl v můj prospěch. Pro mě osobně to je velká satisfakce, že se lidem kolem (bývalého starosty) Filipa Dvořáka nepodařilo odstranit svého názorového odpůrce," řekl Hejma ČTK. "V rámci ODS nastává pozitivní trend, takovéto případy se začínají rozhodovat spravedlivě," dodal.

Zástupci místního sdružení vyloučení ze strany loni zdůvodnili činností Hejmy před komunálními volbami, kdy prý straně škodil. Dal údajně do novin inzerát napadající Dvořáka, který byl v té době předsedou oblastního sdružení ODS Praha 1 a lídrem kandidátky. Důvodem vyloučení mělo být také, že byl vyfotografován, jak sleduje výsledky voleb v sídle TOP 09.

Chtěl jen ukázat na ty, kteří škodí

Hejma své vyloučení označoval za politickou čistku. Bránil se, že stanovy strany dodržoval, a jen chtěl ukázat na ty, kteří ODS škodí.

Proti vyloučení se Hejma odvolal a případ dostal na stůl až celostátní smírčí výbor. Ten rozhodl až napotřetí. Místopředseda výboru Vladimír Klega rozhodnutí potvrdil, nechtěl jej ale blíže komentovat. "Je to vnitrostranická záležitost," řekl ČTK.

Na konci roku 2009 byl Hejma sesazen z pozice starosty Prahy 1. Odvolání navrhly opoziční Věci veřejné, překvapivě se k nim ale přidala i část ODS. Za odvoláním údajně stál Dvořák, který se následně stal starostou městské části. Hejma jej poté začal veřejně kritizovat, poukazoval na jeho pověst kontroverzního politika.

Pražská ODS ve znamení sporů

ODS v Praze 1 je dlouhodobě rozštěpena na několik frakcí. Situace se v posledních měsících vyostřila ve spor, který skončil zrušením celého oblastního a všech místních sdružení. Občanští demokraté se nyní pokusí v centrální městské části ustanovit novou organizaci.

Členové ODS z Prahy 1 připouštějí, že spory mezi částmi občanské demokracie i nadále přetrvávají. Výkonná rada ODS po rozhodnutí o zrušení ustanovila v Praze 1 dvě místní sdružení. Jejich vedení ale předala členům zastupitelského klubu ODS Prahy 1. Tedy lidem, kteří pocházejí z kandidátky sestavené Dvořákem. Výkonná rada Dvořákovi nakázala, aby se do ustavujícího sněmu do nové struktury strany neregistroval.

O členství v ODS v Praze 1 nyní mohou požádat pouze občanští demokraté, kteří mají bydliště v centrální městské části. Následovat bude ustavující sněm. Podle zastupitele a předsedy místního sdružení Nové Město Michala Valenty by se sněm mohl sejít v září.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jhe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …