FOTO Dalajlámu do Česka přivezli Číňané, hlásil nadšený novinář z ČT. Toto zjištění PL mu opravdu zkazí radost

20. 10. 2016 16:05

„Dalajlámu do Česka přivezli Číňané. Děkujeme!“ Takové komentáře se v těchto dnech objevují na sociálních sítích. Doprovází je totiž fotografie dalajlámy vystupujícího z letadla, na jehož boku je nápis přepravce Travel Service. V této společnosti má téměř poloviční podíl čínská firma CEFC. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, jak to celé bylo. Výsledek možná někoho nepotěší.

FOTO Dalajlámu do Česka přivezli Číňané, hlásil nadšený novinář z ČT. Toto zjištění PL mu opravdu zkazí radost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho
reklama

Tibetský duchovní vůdce dalajláma pobýval pár dní v Praze a takový rozruch za poslední dobu vyvolalo málo co. Emoce, nadávky, urážky, drsná kritika vlády i prezidenta. To vše v posledních dnech znělo stále dokola.

Příznivci dalajlámy a zastánci samostatnosti Tibetu využili každého detailu, aby se svým odpůrcům třeba i vysmáli. Podobně je tomu se snímkem, který dokumentoval přílet dalajlámy na pražské letiště. Fotka zachycující vystupujícího tibetského duchovního z tryskáče se poslední dny šířila po sociálních sítích.

Jaký byl důvod? Na boku letounu, z něhož dalajláma vystupuje, byl totiž nápis společnosti, které tryskáč patří – Travel Service. Jde o největšího českého leteckého dopravce. Pikantní v souvislosti s dalajlámou byla pochopitelně skutečnost, že tuto firmu téměř z poloviny vlastní Číňané.

Nejvíce si to „vychutnal“ editor zpravodajství České televize Petr Albrecht, který na Twitteru zveřejnil zmiňovaný snímek. „Dalajlámu nám do ČR de facto přivezli Číňané, kterým Travel Service z téměř poloviny patří. Děkujeme,“ připsal k tomu žurnalista z veřejnoprávního média.

Luxusní tryskáč pro devět osob Cessna 680 Citation Sovereign skutečně do flotily společnosti Travel Service patří. Letecký dopravce ho pronajímá v rámci privátních letů. Jenže se ukázalo, že všechno bylo úplně jinak.

Snímek, který způsobil takový rozruch, je evidentně několik let starý. Potvrdil to sám Travel Service. „Naše společnost leteckou přepravu dalajlámy do ČR nezajišťovala,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Dodala, že diskutovaný snímek je několik let starý.

Společnost Travel Service, největší český letecký dopravce, je nyní z téměř poloviny vlastněn privátní čínskou firmou CEFC, kterou do Česka přivedl Jaroslav Tvrdík. Na podzim loňského roku nejprve čínští byznysmeni ze Šanghaje koupili deset procent firmy. Letos v květnu svůj podíl zvýšili na 49,92 procenta. Více ani koupit nemohli, nedovolují to pravidla. Poté by se totiž z firmy stal čínský letecký dopravce.

Poznámka redakce: Petr Albrecht po zveřejnění tohoto článku zmiňovaný příspěvek na Twitteru smazal. Jeho původní existenci ovšem dokládá snímek jeho twitterového účtu z doby před jeho smazáním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…