FOTO Demonstrace před čínskou ambasádou. Co se tam dělo, nebylo vůbec pro citlivé povahy

20.07.2019 17:25

REPORTÁŽ Praktikující členové meditační praxe Falun Gong v sobotu 20. července demonstrovali před ambasádou Čínské lidové republiky v Praze. Prostřednictvím expresivního happeningu protestovali proti pronásledování meditační praxe Falun Gong ze strany čínského režimu a proti odebírání orgánů politickým vězňům.

FOTO Demonstrace před čínskou ambasádou. Co se tam dělo, nebylo vůbec pro citlivé povahy
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Demonstrace hnutí Falun Gong proti odebírání orgánům vězňů před ambasádou Čínské lidové republiky
reklama

Přímo před ambasádou meditovaly desítky lidí. Dvojice aktivistů v přestrojení za čínské policisty vykonávala dozor nad trojicí „vězňů“, pravděpodobně určených právě pro odběr orgánů. Jedna z vězněných byla uvězněna ve stísněné kleci.

Na jednom z těl dvojice „chirurgů“ prováděla inscenovanou operaci coby protest proti odebírání orgánů určených pro další transplantaci a prodej vězňům, ke kterému dochází v čínských věznicích. Navázali tak na svou protestní akci, která se konala o den předtím, během které vytvořili živý řetěz mezi Pražským hradem a Úřadem vlády. 

Během akce se četl otevřený dopis, který aktivisté poté, co neúspěšně zvonili na dveře ambasády, vhodili do přilehlé schránky.

Podle mediální koordinátorky akce Kateřiny Kudláčkové představují praktikující členové cvičení Falun Gong pro odběr orgánů ideální adepty kvůli svému zdraví, jelikož mají zdravé tělo i zdravé vnitřní orgány.

Fotogalerie: - Čínská ambasáda v obležení

Demonstrace hnutí Falun Gong proti odebírání orgán...
Demonstranti požadují, aby odebírání orgánů vězněn...
Odebrané orgány podle organizátorů akce často konč...
Bezplatné dárcovství orgánů podle nich v Číně neex...
Cvičení Falun Gongu podle jeho praktikujících zušl...
Zdravé tělo a zdravé orgány činí z jeho praktikují...

„V Číně neexistuje dobrovolné dárcovství, to tam vůbec nefunguje,“ uvedla. Obchod s orgány tam podle ní ale kvete a vláda na něm přímo spolupracuje, dodala. Klienti, kteří si orgány v Číně kupují, jsou často nemocné osoby ze západního světa.

Podle dva roky staré reportáže televize CNN Číňané odebírají orgány z popravených vězňů, a to včetně těch, vězněných z politických či náboženských důvodů. Tato praktika je systémová, uvedla televize s odkazem na zprávu iniciativy Endtransplantabuse.org (zdroj ZDE a ZDE)

Meditační a cvičební praxe Falun Gong byla v Číně poprvé veřejně vyučována v roce 1992 a zpočátku požívala podporu ze strany oficiálních orgánů.

To se ale s prudkým nárůstem uživatelů této praxe změnilo. Hnutí začalo postupně čelit skandalizaci a vlnám negativních článků v čínských periodicích. Vládě údajně začala vadit masová podpora hnutí a jeho nezávislost na centrálně řízených čínských institucích.

V roce 1999 více než 10 tisíc příznivců Falun Gong protestovalo v Pekingu a žádalo právní uznání a svobodu od státního vměšování. Tato demonstrace je chápána jako katalyzátor pro represe, které následovaly. Po několika měsících od demonstrace začala čínská vláda Falun Gong tvrdě potlačovat s cílem tuto meditační praktiku vymýtit.

 V Číně podle odhadů a navzdory perzekucím Falun Gong údajně stále praktikují desítky milionů lidí. Mimo Čínu se pak hovoří o stovkách tisíc praktikujících (Zdroj ZDE).  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jok
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …