FOTO Migrační vlna odezněla, píší všude. Tak se podívejte, jak to dnes vypadá na hranicích EU

09.08.2016 19:39

Evropští politici včetně některých představitelů české vlády řadu měsíců přesvědčují občany, že migrační vlna odezněla a maximálně může problém způsobit Turecko, pokud by migranty pustilo dál do Evropy. Jenže situace je jiná. Migranti stále přicházejí. Na srbsko-maďarské hraniční linii jich jsou tisíce. V místě stanují, často se mezi sebou perou a způsobují konflikty. ParlamentníListy.cz to zjistily přímo v místě.

FOTO Migrační vlna odezněla, píší všude. Tak se podívejte, jak to dnes vypadá na hranicích EU
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.
reklama

O odeznění migrační krize by mohli své vyprávět obyvatelé měst a vesnic na srbsko-maďarském pomezí. Na linii hranice ze srbské strany se pohybují stovky, mnohdy i tisíce migrantů. Vzhledem k hermetickému uzavření maďarské hranice jsou bez šance dostat se do Evropské unie.

Na srbské straně proto rozdělávají tábory, kumulují se tam a místním způsobují řadu problémů. Ti nejvytrvalejší z nich jsou dokonce na místě podle zjištění ParlamentníchListů.cz i několik měsíců.

Foto – Marian Stepanović

„V okolí hranice se pohybují stovky, možná už i tisíce migrantů. Někde už vytvářejí velké improvizované tábory, někde jsou jen v hloučcích, jako právě u nás kousek od oficiálního hraničního přechodu. Jenže do Maďarska se stejně nedostanou a často mezi nimi jsou ostré konflikty. Hlavně mezi různými národnostmi, třeba mezi Pákistánci a Syřany a dalšími,“ sdělil ParlamentnímListům.cz srbský celník pod podmínkou anonymity. Redakce jeho jméno zná.

Migranti si často průchod hranicí do EU, který jim stejně umožněn není, snaží vynutit různými prostředky. Podle sdělení uvedeného pracovníka srbské celní služby jsou někteří agresivní nebo dávají najevo svůj názor ostře formulovanými transparenty. Jako kupříkladu na uvedené fotografii: „Fight to travel! Freedom of movement!“, což by se dalo souhrnně přeložit jako boj za svobodu pohybu.

Foto – Marian Stepanović

Nyní již i další média o tomto problému informují ve smyslu, že na severu Srbska hrozí vznik velkého tábora podobného řeckému Idomeni. Jak se migranti do Srbska přes uzavřené hranice v Makedonii dostanou, je otázka. Shoda panuje v tom, že vše organizují pašeráci, kteří mohou teoreticky podplatit některé jednotlivce střežící hranice anebo v některých méně hlídaných částech udělat díry v hraničních plotech.

Vzniklá situace jen podtrhuje varování některých analytiků či politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem, kteří zdůrazňují, že migrační krize neodezněla. Běženci jsou jen shromážděni ve větších táborech a čekají na první příležitost, jak pokračovat dál do Evropy.

ParlamentníListy.cz situaci na srbsko-maďarské hranici podrobně mapovaly před rokem v létě, kdy ještě Maďarsko nemělo dokončen plot a trasa byla propustná. Psali jsme rovněž o pokusu jednoho migranta napadnout reportéra PL nožem jen kvůli tomu, že se skupinu běženců snažil vyfotit (více ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …