FOTO Mně můj šátek nezakážete, bouří se v Rakousku pětileté holčičky z mateřské školy

18.04.2018 8:25

Rakouská vláda připravuje návrh zákona, podle kterého by bylo na školní půdě zakázáno muslimským dívkám nosit pokrývku hlavy. Část muslimské komunity se začíná bouřit prostřednictvím kampaně na sociálních sítích.

FOTO Mně můj šátek nezakážete, bouří se v Rakousku pětileté holčičky z mateřské školy
Foto: Twitter
Popisek: Z rakouské kampaně proti zákazu muslimských šátků

Návrh nového zákona vláda kancléře Sebastiana Kurze představila tento měsíc a jeho finální verze by měla být vypracována do začátku letních prázdnin. Ještě před tím bude podle informací deníku Kronen Zeitung zajištěn právní rozbor, aby bylo usnadněno následné schválení zákona. Cílem tohoto zákona o ochraně dětí je chránit dívky a zamezit vzniku či spíše rozšiřování paralelní společnosti, jejíž existenci připouštějí i někteří politici již nyní.

Anketa

Kdo by měl obsadit ministerstvo vnitra?

hlasovalo: 4814 lidí

Pro schválení některých částí nového zákona bude vláda potřebovat v parlamentu dvoutřetinovou většinu. „Buď bude hledat podporu u socialistů, či u strany Neos. Na přípravě nového zákona se bude dle ministra školství Faßmanna podílet také islámská náboženská komunita,“ píše deník s tím, že obdobný zákon již v některých západoevropských zemích funguje. Například ve Francii byl přijat již v roce 2004, v minulých letech také v některých spolkových zemích Německa.

Kronen Zeitung také připomíná, že v loňském roce Evropský soud posvětil zákaz nošení šátků v soukromých firmách. Ačkoli se politici napříč politickým spektrem vesměs shodnou na zákazu nošení šátků, v muslimské komunitě tomu tak není. Jak nejčtenější rakouský deník referuje, o víkendu se po sociálních sítích rozběhla kampaň #nichtohnemeinkopftuch (Ne bez mojí pokrývky hlavy, pozn. redakce).

Desítky muslimských žen, zahalených často od hlavy až k patě, drží na fotografiích či videích list papíru s výše uvedeným sloganem a protestují tak proti chystaným restriktivním opatřením. Vedle dospělých žen jsou však pro účely kampaně zneužity i dívky, které ještě ani nechodí do školy. „Je jim sotva pět let a jsou celé zabalené do šátku. Je velmi nepravděpodobné, že s myšlenkou nosit šátek a účastnit se kampaně přišly samy.“

„V jednom z publikovaných videí dívka z mateřské školy vysvětluje, že nošení šátku je součást její identity. Vedle fotografií a videí pořízených ve Vídni přicházejí na důkaz solidarity podobné obrázky z celého světa. Mnoho uživatelů sociálních sítí je šokováno tím, že v kampani vystupují i tak malé dívky, které byly zjevně zneužity pro účely propagandy.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkazíte, co můžete. Vaše „demokracie“. Skočili jste na špek USA

8:41 Zkazíte, co můžete. Vaše „demokracie“. Skočili jste na špek USA

„Principy. Spolupráce. Síla.“ To vytkl šéf evropské diplomacie Josep Borrell jako to hlavní, co musí…