FOTO Očkuje se i v putyce, guláš jako bonus. Hospody a bary narvané. Byli jsme v Srbsku

10.05.2021 11:50 | Reportáž

REPORTÁŽ Očkování čtyřmi druhy vakcín, žádné problémy s dodávkami, vlastní výroba Sputniku. Tak vypadá situace s covidem v Srbsku. Obchody a služby jsou prakticky celou dobu otevřené, zahrádky restaurací, barů a kaváren praskají ve švech. Čísla nakažených přitom klesají. Reportér ParlamentníchListů.cz mapuje situaci přímo na místě, v srbském hlavním městě Bělehradě. Členka srbské vlády nám prozradila i další, velký rozdíl proti Česku, neprobíhaly zde policejní kontroly a razie, stát spoléhá na odpovědnost občanů.

FOTO Očkuje se i v putyce, guláš jako bonus. Hospody a bary narvané. Byli jsme v Srbsku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Srbové žijí prakticky bez omezení, zahrádky fungují měsíce
reklama

Zatímco se v České republice život k normálu vrací jen pozvolna a celá řada služeb zůstává zcela uzavřených, Srbsko žije takřka normálním životem už několik měsíců s minimem omezení a epidemická situace se nijak nezhoršuje. Právě naopak. Země úspěšně očkuje čtyřmi druhy vakcín a lidé si mohou svobodně vybrat, kterou z očkovacích látek zvolí. 

Od samého počátku, kdy koncem loňského prosince Srbové zahájili vakcinaci obyvatelstva, si každý občan Srbska vybírá, zda přijme vakcínu Pfizer, AstraZeneca, Sputnik V nebo čínský Sinopharm. K tomu se navíc přímo v zemi rozjíždí licenční výroba ruské vakcíny.

Anketa

Vyhraje hnutí ANO sněmovní volby? (Ptáme se od 9.5.2021)

87%
9%
4%
hlasovalo: 12734 lidí

Zdejší vláda se rozhodla jít zcela jinou cestou než kabinet Andreje Babiše u nás. Srbové sice určitá omezení přijali, ale nechtěli lidem a podnikům a ve výsledku celému státu způsobit obří ekonomické škody a dle vyjádření představitelů vlády spoléhali hlavně na odpovědnost obyvatelstva. 

Prakticky veškeré služby, obchody a jiné provozy byly omezovány naprosto minimálně. Restaurace a bary fungují měsíce s tím, že by se mělo sedět ve venkovních zahrádkách. Ty jsou dlouhodobě zaplněné. Nákazu v zemi to nijak nezhoršilo.

Stejně tak zůstaly otevřené veškeré obchody včetně oblečení, což bylo u nás výrazně kritizováno, kdy lidé neměli šaty a boty na své děti. To se Srbům stát nemohlo. Celé měsíce vše funguje a běžně si můžete zajít i do bazénu, na masáž, do solária, posilovny či zoologické zahrady apod. 

Srbsko v první řadě od počátku usilovalo o masivní rozjetí vakcinace, což se mu evidentně daří. V prvních měsících letošního roku se v rychlosti očkování populace řadilo na první a druhé místo v Evropě. 

Srbské hlavní město Bělehrad. Země žije prakticky normální život. Foto: Radim Panenka

Zdejší televize RTS uvádí, že jen v metropoli Bělehradě, který má zhruba jeden a půl milionu obyvatel, je už naočkováno 45 procent obyvatelstva. V menších městech a oblastech je číslo pochopitelně nižší, ale stále se otvírají další a další očkovací místa. 

Největší vakcinační centrum je na bělehradském výstavišti, kde se očkuje v několika halách. ParlamentníListy.cz místo navštívily. Na místě se prakticky netvoří fronty, lidé přicházejí každý den postupně. Haly jsou rozdělené podle druhu vakcíny, kterou lidé chtějí přijmout. Zpravila není nutná ani žádná předchozí rezervace. Lidé přijdou, vyplní vstupní formulář, kde zakroužkují preferovanou vakcínu, je zjištěno, zda mají nějaké zdravotní komplikace a pak už jde všechno rychle. Zdravotnický personál vyvolává čekající na základě typu vakcíny. Ihned zároveň obdrží certifikát o provedení očkování, v připraveném zázemí počkají 15 minut a odcházejí domů.

Očkovacích míst v celém Srbsku je nepočítaně, na žádné termíny po registraci se nečeká a od počátku nečekalo. Vláda a prezident Vučić totiž včas domluvili dodávky s výrobci po vlastní ose a nedostatkem vakcín, na rozdíl od České republiky, netrpěli. 

Není tak výjimkou, že menší očkovací stanice jsou v obchodních centrech nebo dokonce i v restauracích. Jedním z příkladů, o kterém informovala srbská verze BBC, je známá restaurace  „Knihovna u Milutina“ ve městě Kragujevac, který má zhruba 150 tisíc obyvatel. Majitel restaurace se nabídl, aby byl podnik přetvořen v očkovací centrum. Každý, kdo do podniku dorazil, se mohl nechat bez rezervace a čekání naočkovat a ještě dostal nečekaný bonus, pečené maso z grilu, zvěřinový guláš či pití. 

Očkování probíhá od ledna na plné obrátky, vakcín je dost a lidé si mohou vybrat. Foto: Radim Panenka

K motivaci, aby lidé o očkování projevili ještě větší zájem, nyní přistoupil i celý stát. Vláda v Bělehradu rozhodla o bonusu 3000 dinárů pro každého, kdo se nechal očkovat. V přepočtu se jedná o necelých 700 korun, což sice není žádná horentní suma, ale při zdejších platech a důchodech jde o příjemný bonus (průměrná mzda je okolo 15 tisíc korun, třikrát méně proti ČR).

„Jak víte, vakcíny proti covidu-19 jsou v naší zemi dostupné prakticky od samého počátku, kdy byly licencované v zemích svého původu. U nás vakcinace začala 24. prosince loňského roku a masová imunizace obyvatelstva, kdy jsme měli dostupné vyšší počty vakcín, začala v první půlce ledna. Prakticky velice rychle jsme měli dostupné vakcíny od čtyř výrobců. Jak známo, občané u nás mají možnost zvolit si, jakou vakcínu chtějí přijmout,“ řekla pro ParlamentníListy.cz ministryně práce a sociálních věcí profesorka Darija Kisić Tepavčević.

Podle jejích slov nelze plánovat, kdy bude celý proces očkování ukončen, protože nikdo ve světě zatím přesně neví, do jaké míry bude nutná revakcinace. „Tato pandemie trvá mnohem déle, než kdo očekával. Budeme se s tím virem muset naučit žít. My jsme jedna z prvních zemí, která zavedla policejní čas. Bylo to v době, kdy nejenže nebyly ještě vyvinuté vakcíny, ale v adekvátním počtu nebyly dostupné ani testy nebo respirátory. Vzhledem k tomu, že koronavirus k nám přišel o něco později než třeba do Itálie nebo Španělska, mohli jsme se z těch negativních zkušeností poučit,“ vyzdvihuje ministryně postup své země. 

Reportér PL během rozhovoru s ministryní Darijou Kisić Tepavčević. Foto: David Čáda

„V rámci opatření proti šíření viru jsme chtěli najít určitý balanc mezi ochranou zdraví obyvatel, což je samozřejmě priorita a mezi možností nechat žít ekonomiku. Sama jsem od počátku říkala, že odpovědnost má v rukou každý jeden občan, aby zdraví svoje a svých nejbližších ochránil. Několikrát nám různí lidé doporučovali, abychom zavedli pokuty a policejní kontroly. Ne, my se musíme kontrolovat sami a klíč k překonání pandemie mají ve svých rukách občané,“ zdůraznila Darija Kisić Tepavčević. To je další obrovský rozdíl proti České republice, kde se konaly místy až brutální zásahy při nedodržování opatření. Srbové místo toho spoléhají na odpovědnost každého občana.

Úspěch v boji s covidem v Srbsku podle jejích slov nebyl náhodný. „Bylo jasné, že o vakcíny bude ve světě obrovský zájem a především díky zásluhám našeho prezidenta Aleksandra Vučiće, jeho vlivu a vizionářskému pohledu jsme od samého počátku vyjednávali se všemi výrobci vakcín. Nehrálo pro nás roli, jestli vakcína pochází z EU, Ameriky, Číny nebo Ruska, ale zásadní pro nás bylo, aby vakcína byla bezpečná a funkční. Ve frontě na všechny vakcíny jsme stáli mezi prvními. To je odpověď na otázku, proč jsme neměli problém s dodávkami vakcín. Byli jsme otevřeni všem možnostem,“ dodává ministryně Kisić Tepavčević pro ParlamentníListy.cz s tím, že Srbsko nezaznamenalo ani jediný případ negativní reakce ohrožující život.

Koncert v parku je běžná věc. Foto: Radim Panenka

Život na bělehradském náměstí Republiky v plném proudu. Foto: Radim Panenka

Nejdřív koncert, pak promítání filmu. Foto: Radim Panenka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

21:30 Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

„Negativní roli v loňském roce sehrály krajské volby, kdy vláda nechtěla přijímat nepříjemná rozhodn…