"Myslím, že jsme opustili zásadu, že boj za lidská práva je prioritou diplomacie," uvedl bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg na akci nazvané Role lidských práv v EU a česká zahraniční politika. "Není pravda, že vlezdoprdelství pomáhá českému obchodu," dodal. Jako příklad uvedl strmý nárůst zahraničního obchodu s Čínou za jeho působení ve funkci ministra zahraničí, kdy si pokud jde o doržování lidských práv v Číně prý nebral servítky. "Číňané vybírají podle kvality a podle toho, jak jsme schopni se přizpůsobit čínským požadavkům," uvedl Schwarzenberg.
Také podle Fialy u určitého typu režimu poklonkování nepomůže, protože obchodní zájmy se řídí jinými věcmi. "Při návštěvách je možné se chovat důstojně, vyhnout se excesům, jaké dělá prezident (Miloš) Zeman," uvedl Fiala s odkazem na nedávnou účast prezidenta na vojenské přehlídce v Číně. Podle něj též v kritice Zemanovy cesty do Pekingu zapadla cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Íránu. "V Íránu se každý rok popravuje nejvíce lidí na světě z politických důvodů," uvedl Fiala.
Schwarzenberg se zastal Zaorálka
Na několik stovek popravených v Íránu od začátku roku upozornil v souvislosti se Zaorálkovou nedávnou cestou do Íránu i europoslanec Telička. Šéfa české diplomacie se naopak zastal exministr Schwarzenberg, podle něhož si ministr zahraničí obecně moc partnery vybírat nemůže a je rozdíl mezi návštěvou ministra zahraničí a návštěvou hlavy státu. Podle Schwarzenberga tak bylo oprávněné vzhledem ke změnám, které se dějí (jaderná dohoda mezinárodních mocností s Íránem), do Teheránu zavítat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk