Položením věnců na budapešťském hřbitově si dnes prezidenti Maďarska, Česka, Polska, Slovenska a Německa připomněli 25. výročí veřejného pohřbu vůdce protikomunistického povstání z roku 1956 Imreho Nagye popraveného o dva roky později. Nagyův pohřeb 16. června 1989 se stal jedním ze symbolů, které vedly k pádu komunismu ve střední Evropě.
První letošní společnou vzpomínkovou akcí hlav visegrádských států a Německa ke svržení komunistického režimu byly počátkem června oslavy čtvrtstoletí svobody a demokracie v Polsku. Další oslavy se mají uskutečnit v říjnu v Lipsku na východě Německa a v listopadu v Praze a Bratislavě.
„Celonárodní smutek v červnu 1989 se stal výchozím bodem boje za naši svobodu, nezávislost, evropanství a naši budoucnost," prohlásil podle agentury MTI maďarský prezident János Áder v projevu proneseném při ceremoniálu položení věnců k hrobům politických obětí revoluce z roku 1956.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
komunismus , Zeman , Budapešť , Kiska , pád komunismu
autor: Radim Panenka
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu
Dovolená v Itálii, to je moře, slunce a výborná káva. A také levné a kvalitní jídlo, jak nám potvrdi…
- 19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád