Fake news najdeme i v Bibli, šířil je tam had v rajské zahradě, vyslovil se papež František

29.01.2018 22:12

O „fake news“ neboli o tom, jak se lživé „falešné zprávy“ šíří sociálními sítěmi, slýcháme dnes a denně. I když se experti na pravdu shodují na tom, že definovat fake news není zrovna jednoduchá záležitost, papež František v tom má jasno. Vydal proto zprávu, ve které fake news přirovnává k „hadím taktikám“, o kterých prý vypovídá samotná Bible ve svých starověkých textech.

Fake news najdeme i v Bibli, šířil je tam had v rajské zahradě, vyslovil se papež František
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: papež František
reklama

Papežův dokument odkazuje ke Světovému dnu komunikace, který římskokatolická církev vyhlásila na 13. května 2018, informoval server Rozhlas.cz. Fake news jsou podle papeže Františka „hadí taktiky“, a proto lze za prvního šiřitele fake news považovat hada v rajské zahradě, který přesvědčil Evu, aby okusila jablko ze stromu poznání.

Papež se tak snaží poukázat na to, jak důležité je, aby nevymizela média, která se neživí pouze lží, rétorickými slogany či senzačními titulky. Je potřeba udržet novinařinu, která je „tvořena lidmi pro lidi“ a dává hlas těm, které nikdo neposlouchá.

Papežův dokument si bere název z Janova evangelia: „Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.“ Podle serveru Rozhlas.cz se v něm ale papež František neodkazuje pouze k Bibli, ale cituje v něm i pasáž z Bratří Karamazových F. M. Dostojevského: „Kdo sám sobě lže a poslouchá vlastní lež, dochází k tomu, že už žádnou pravdu ani v sobě, ani kolem sebe nerozeznává, a tím upadá do neúcty k sobě i jiným. Nemá-li však k nikomu úctu, přestává milovat, a aby se bez lásky zaměstnal a pobavil, oddává se vášním a hrubým požitkům, až klesá ve svých neřestech do úplné zvířeckosti.“ 

  • Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

20:40 Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

Ombudsman Stanislav Křeček tvrdí, že problém diskriminace Romů v české společnosti není veliký. „Roz…