Fake news najdeme i v Bibli, šířil je tam had v rajské zahradě, vyslovil se papež František

29.01.2018 22:12 | Zprávy

O „fake news“ neboli o tom, jak se lživé „falešné zprávy“ šíří sociálními sítěmi, slýcháme dnes a denně. I když se experti na pravdu shodují na tom, že definovat fake news není zrovna jednoduchá záležitost, papež František v tom má jasno. Vydal proto zprávu, ve které fake news přirovnává k „hadím taktikám“, o kterých prý vypovídá samotná Bible ve svých starověkých textech.

Fake news najdeme i v Bibli, šířil je tam had v rajské zahradě, vyslovil se papež František
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: papež František

Papežův dokument odkazuje ke Světovému dnu komunikace, který římskokatolická církev vyhlásila na 13. května 2018, informoval server Rozhlas.cz. Fake news jsou podle papeže Františka „hadí taktiky“, a proto lze za prvního šiřitele fake news považovat hada v rajské zahradě, který přesvědčil Evu, aby okusila jablko ze stromu poznání.

Papež se tak snaží poukázat na to, jak důležité je, aby nevymizela média, která se neživí pouze lží, rétorickými slogany či senzačními titulky. Je potřeba udržet novinařinu, která je „tvořena lidmi pro lidi“ a dává hlas těm, které nikdo neposlouchá.

Papežův dokument si bere název z Janova evangelia: „Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.“ Podle serveru Rozhlas.cz se v něm ale papež František neodkazuje pouze k Bibli, ale cituje v něm i pasáž z Bratří Karamazových F. M. Dostojevského: „Kdo sám sobě lže a poslouchá vlastní lež, dochází k tomu, že už žádnou pravdu ani v sobě, ani kolem sebe nerozeznává, a tím upadá do neúcty k sobě i jiným. Nemá-li však k nikomu úctu, přestává milovat, a aby se bez lásky zaměstnal a pobavil, oddává se vášním a hrubým požitkům, až klesá ve svých neřestech do úplné zvířeckosti.“ 

  • Původní zdroj ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Jak hodnotíte naši armádu?

Kdyby došlo na nejhorší, myslíte, že by nás ubránila? Třeba poslanec Mašek si to nemyslí, což mě dost vyděsilo, přijde mi, že on se v tom vyzná, ale je zajímá mě i názor někoho z jiné strany a vy se podle toho, co jsem si našla obraně taky věnujete. A ještě jedna věc mě zajímá, kdyby došlo na nejhor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

EU prý zvažuje omezení pro Orbána. Jeho snaha ale našla zastání. U zasloužilých

12:20 EU prý zvažuje omezení pro Orbána. Jeho snaha ale našla zastání. U zasloužilých

Zdá se, že Rusové mají dlouhé prsty. Poznali to jak v Německu, tak ve Finsku. Mezitím Evropská unie …