Fakta o těch, co už covid měli. Klíčová čísla. Válek říkal: Nepravda! Odborníci vrátili úder

26.11.2021 13:34

Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků se na svém facebookovém profilu věnuje statistikám a analýzám kolem covidu-19. Mimo jiné zjistili, že v nemocnicích a na JIP neleží lidé, kteří již jednou covid-19 prodělali, ať již jsou očkovaní, nebo neočkovaní. SMIS se však také kvůli svým analýzám dostal do sporu s nastupujícím ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09).

Fakta o těch, co už covid měli. Klíčová čísla. Válek říkal: Nepravda! Odborníci vrátili úder
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Vlastimil Válek

Anketa

Půjdete na třetí dávku očkování proti covidu?

37%
hlasovalo: 40630 lidí
„Statistiky SMIS má Národní institut pro zvládnutí pandemie jen do počtu, když výstupy, které poskytují, odpovědní lidé nevnímají. Na fcb SMIS i covidzapisky pravidelně ukazujeme a dáváme k dispozici výstupy z našich analýz. Nejdůležitějším zjištěním statistiků bylo, že v nemocnicích a na JIP neleží lidé, kteří již jednou covid prodělali. A je jedno, jestli jsou nebo nejsou očkovaní! Prodělání infekce chrání před těžkým průběhem víc než očkování,“ píše SMIS-lab ve svém facebookovém příspěvku.

„Tento klíčový fakt by měl vědět každý odborník a politik, který do toho chce mluvit. A prostě už to vzít na vědomí, ať se mu to líbí, nebo nelíbí,“ dodává SMIS-lab a ohrazuje se proti slovům profesora Vlastimila Válka.

„Prof. Válek včera na svém instagramu uvedl jeden z našich klíčových grafů s informací, že ‚jde o nepravdu, který se bohužel šíří‘. Doc. Komárek, autor výše uvedeného dokumentu, ho kontaktoval s tím, že jde o skutečná data ÚZIS, nikoliv nepravdu. Navíc uvedené trendy jsou v souladu se závěry prestižních publikací,“ oponuje SMIS-lab.

„Svůj e-mail zakončil slovy: ‚Myslím, že by nás tato zjištění (podpořená též skutečnými daty z České republiky) měla spíše těšit. Údajně nepravdivá čísla i závěry odborných článků totiž ukazují, že stále zvětšující se skupina osob, jež infekci překonaly, netvoří žádnou významnou hrozbu v zahlcení zdravotního systému a co je důležité, platí to i pro seniorní skupinu. Ale pokud nechcete znát pravdu, já s tím nic nenadělám. Jenom mi není úplně jasné, z jakého důvodu jsem byl požádán o členství v Národním institutu pro zvládnutí pandemie‘,“ píše se v příspěvku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

8:24 Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejdříve oznámil, že co bude s vyhláškou…