Faltýnek si Milana Štěcha pamatuje ještě z ČSSD. Toto o něm prozradil

12.09.2018 20:57

Zahraniční politika je čím dál častěji bodem, který rozděluje politickou scénu. Pražský hrad nepřijal na jednání o zahraničních záležitostech místopředsedkyni Senátu, ačkoliv předseda Senátu na schůzku kvůli pracovní cestě přijít nemohl. „První místopředsedkyně Senátu, paní Horská, na schůzce měla určitě být,“ řekl v Interview na ČT24 první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který připojil pár slov například i ke zrušení neplacených dnů v době nemoci.

Faltýnek si Milana Štěcha pamatuje ještě z ČSSD. Toto o něm prozradil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

Že na vrcholných setkáních u prezidenta chybí zástupce Senátu, není podle Faltýnka úplně ideální. „Pan Štěch se omluvil z důvodu pracovní cesty a logické je, že když byl pozván vrcholný představitel Senátu, že by první místopředsedkyně Horská jako zástupce Senátu měla na takovém jednání být,“ řekl svůj názor. Místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jaroslav Bžoch také uvedl, že by zástupce Senátu měl být na takové schůzce každopádně účasten. „Bylo to nešťastné řešení, které Hrad udělal,“ sdělil.

Že by mezi předsedou Senátu Milanem Štěchem a prezidentem Milošem Zemanem panovalo napětí, prý Faltýnek nezaznamenal, ba naopak. „Protože jsem dlouholetý bývalý sociální demokrat a Milana Štěcha již dlouho znám, měl jsem pocit, že s prezidentem mají přátelský vztah, protože si i tykají. Žádnou zaujatost jsem nezaznamenal,“ uvedl Faltýnek.

Poté moderátorka Zuzana Tvarůžková položila otázku, do jaké míry Česko oslabuje fakt, že stále nemá samostatného ministra zahraničních věcí. Podle Faltýnkových slov ale dobrý obrázek v zahraničí pomáhá naší zemi částečně budovat sám premiér Andrej Babiš. „Nevím, do jaké míry to Česko oslabuje v zahraničí, ale konečně máme po dlouhé době silného premiéra, který i sám dělá aktivně zahraniční politiku. Babiš mluví v rodném jazyce s panem Macronem, s paní Merkelovou i s dalšími politiky,“ pochvaloval předsedu vlády Faltýnek a dodal, že samozřejmě tím neříká, že je dobře, že není ještě ministr zahraničí.

Až to vypadalo, že tato situace přece jen hnutí ANO a premiérovi může do jisté míry vyhovovat, to ale vzápětí první místopředseda hnutí ANO popřel. „Není to tak. Vláda by měla být kompletní. Chci jen říct, že je tu po dlouhé době premiér, který je v zahraničí aktivní a snaží se tam prosazovat zájmy České republiky. Post ministra zahraničí by měl být obsazen co nejdříve,“ zopakoval a zdůraznil, že to je však věc jejich koaličního partnera, ČSSD, která přislíbila vyřešení po komunálních volbách.

„Míč je v této záležitosti na straně sociální demokracie a bylo by správné s prezidentem vyjednat takovou osobu, která bude vyhovovat jak premiérovi, tak předsedovi ČSSD, tak prezidentovi. Věřím, že v dohledné době se to stane a bude hodnotný ministr zahraničí. A bude s premiérem dělat kvalitní zahraniční politiku,“ věří Faltýnek.

Zatím malou nervozitu mezi hnutím ANO a sociální demokracií přineslo poslední jednání hospodářského výboru o zrušení karenční doby. „Máme za sebou dlouhou a složitou debatu, kterou jsem na našem klubu moderoval. Účastnil se jí premiér i kolegové poslanci, kteří v hospodářském výboru nepodpořili návrh na zavedení karenční doby. Byli to kolegové Bláha, Juříček a Nacher, to jsou lidé, kteří jsou podnikatelé a velcí zaměstnavatelé,“ připomněl Faltýnek a zmínil, že z jejich pohledu je tento krok při nulové nezaměstnanosti ale zbytečný.

„Podepsali jsme však koaliční smlouvu a ctíme tento závazek. Jako klub jsme se dohodli, že držíme tuto smlouvu a podpoříme tento zákon ve Sněmovně. Všichni jsme hlasovali pro tento zákon, i když se kolegům nemusí líbit. V politice se bohužel nevyhrává 100 : 0,“ řekl s tím, že hospodářský výbor není garanční výbor tohoto tisku, ale výbor sociální, v němž všichni koaliční poslanci byli pro. „Hnutí ANO nezměnilo svou pozici a poslance, kteří byli proti, se pokusíme přesvědčit o opaku, už na tom pracuji,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bordel v ČT? Je jasno. Nahrávka, na kterou se čekalo. „Lidé ČT věří a mají ji rádi,“ padlo na ní

18:52 Bordel v ČT? Je jasno. Nahrávka, na kterou se čekalo. „Lidé ČT věří a mají ji rádi,“ padlo na ní

V Poslanecké sněmovně se v týdnu konal seminář k financování České televize. Za zavřenými dveřmi se …