Farář prý až v Dachau pochopil, co jsou Vánoce

24. 12. 2012 19:20

Vánoce v historii řada lidí prožívala v nelehkých časech. V tomto smyslu byly Vánoce velmi obtížné pro lidi v koncentračních táborech i pro naše letce v britské RAF. Ti všichni vzpomínali na své blízké, o kterých neměli žádné zprávy.

Farář prý až v Dachau pochopil, co jsou Vánoce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adventní věnec

Server Prvnizpravy.cz připomíná, že piloti na britských základnách prožívali své osamění a strach i díky tomu, že Angličané slaví Vánoce až 25. prosince a Štědrý den byl pro ně normálním večerem. V kronice 313. bombardovací perutě je uveden záznam, že piloti dostali jako nadílku vánočku, pár ponožek, svetr a rukavice.

V koncentračních táborech a nacistických věznicích prožívali vězni Vánoce rovněž těžce, mnozí jich však využívali k meditacím a vnitřnímu posílení. Například teolog a filosof Jaroslav Šimsa se v dopise z Dachau svěřil manželce, že zde porozuměl vánočnímu příběhu ve zcela novém světle. „Teprve nyní rozumím plněji smyslu vánočního poselství evangelia, nyní začínám více chápat svět Augustův a Herodesův a svět Marie a pastýřů a Ježíše samého,“ napsal.

Židovská komunita si ve stejných dnech připomínala svůj svátek Chanuka. I oni tajně slavili. Ačkoliv bylo přísně zakázáno se modlit a provádět jakékoliv rituály, přesto se objevily případy neskrývaného přihlášení k víře.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„V pondělí někteří nepřijdou do práce...“ Odešel oblíbený Kubera. Česko smutní. Ještě v sobotu rozdával radost. Poslední mohykán, padlo o něm

13:02 „V pondělí někteří nepřijdou do práce...“ Odešel oblíbený Kubera. Česko smutní. Ještě v sobotu rozdával radost. Poslední mohykán, padlo o něm

Dnes náhle zemřel předseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera. V souvislosti s tím jsou obzvlášť prorocká…