Farský „v háji“. Piráti to trhají, řekli dost

14.01.2022 9:05

V koaličním kotli Pirátů a Starostů to hlasitě bublá. Nedávno pod něj přiložil i poslanec Jan Farský (STAN), který se sice v Libereckém kraji nechal zvolit poslancem, ale voličům neřekl, že se zanedlouho chystá odjet na osmiměsíční stáž do USA na univerzitu v Oregonu. Mandát českého vládního poslance si přitom hodlá ponechat. A Piráti v Libereckém kraji bouchli do stolu.

Farský „v háji“. Piráti to trhají, řekli dost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Farský

Od vyhlášení výsledků voleb v říjnu 2021 v koalici Pirátů a STAN roste napětí. Svůj podíl na tom má samotný volební výsledek. Koalice získala místo 25 procent hlasů, na které si věřila, jen necelých 16 procent, což znamenalo, že šéf Pirátů Ivan Bartoš musí zapomenout na premiérské křeslo, ale navíc došlo k tomu, čeho se někteří Piráti obávali, kandidáty STAN, kteří byli ve svých obvodech často známější než Piráti, voliči vykroužkovali do poslaneckých lavic na úkor Pirátů a Ivan Bartoš má ve Sněmovně pouze tři stranické kolegy poslance.      

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Anketa

Je omluvitelné, že poslanec Farský jede na půl roku studovat do USA?

hlasovalo: 30206 lidí
Před časem pod kotel vzájemných koaličních třenic přiložil také poslanec STAN Jan Farský, který oznámil, že se sice v Libereckém kraji nechal zvolit poslancem, ale voličům neřekl, že se zanedlouho chystá odjet na osmiměsíční stáž do USA na univerzitu v Oregonu. Mandát českého vládního poslance si přitom hodlá ponechat. 

A Piráti v Libereckém kraji, koaliční kolegové Farského, bouchli do stolu.   

„Pro Piráty v Libereckém kraji je nepřijatelné, aby lídr společné kandidátky porušil slovo dané voličům a půl roku strávil mimo Poslaneckou sněmovnu. Ohrožuje to nejen sílu hlasu reprezentující v Parlamentu náš kraj, ale také důvěru občanů v politickou práci. Koalici Pirátů a Starostů ve Sněmovně zastupují jen dva poslanci za Liberecký kraj,“ upozornili Piráti z Libereckého kraje v ostře formulovaném prohlášení.  

„Je pro nás nepředstavitelné, že jeden z nich bude několik měsíců mimo výkon své volené funkce. Dle dostupných informací věděl Jan Farský o kladném vyřízení své žádosti o studijní pobyt již na jaře 2021. Zamlčením úmyslu zúčastnit se jej uvedl především voliče, ale i své koaliční partnery úmyslně v omyl. Prioritou zvoleného zástupce musí být výkon svěřeného mandátu. Pokud má Jan Farský jiné priority, měl by uvolnit své místo v Poslanecké sněmovně,“ konstatovali také liberečtí Piráti.

Piráti z Libereckého kraje doslova uvedli:

Prohlášení Pirátů Libereckého kraje: Farský by měl uvolnit své místo ve Sněmovně

Jan Farský kandidoval v Libereckém kraji jako lídr společné kandidátky hnutí STAN a  Pirátů. Dlouhodobě bojujeme za to, aby se politici věnovali uvolněné funkci, do níž byli zvoleni, na plný úvazek. To se projevilo i v celostátní koaliční dohodě s hnutím STAN před parlamentními volbami.

Pro Piráty v Libereckém kraji je nepřijatelné, aby lídr společné kandidátky porušil slovo dané voličům a půl roku strávil mimo Poslaneckou sněmovnu. Ohrožuje to nejen sílu hlasu reprezentující v Parlamentu náš kraj, ale také důvěru občanů v politickou práci. Koalici Pirátů a Starostů ve Sněmovně zastupují jen dva poslanci za Liberecký kraj.

Je pro nás nepředstavitelné, že jeden z nich bude několik měsíců mimo výkon své volené funkce. Dle dostupných informací věděl Jan Farský o kladném vyřízení své žádosti o studijní pobyt již na jaře 2021. Zamlčením úmyslu zúčastnit se jej, uvedl především voliče, ale i své koaliční partnery úmyslně v omyl.

Prioritou zvoleného zástupce musí být výkon svěřeného mandátu. Pokud má Jan Farský jiné priority, měl by uvolnit své místo v Poslanecké sněmovně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

7:49 Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

TÝDEN V MÉDIÍCH Jak nemá vypadat investigativní žurnalistika, předvedl v tomto týdnu jeden český ser…