Federální žalář národů, nevolení úředníci a prezident Pavel. Keller o přízraku z Bruselu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte si více v tomto článku.

02.06.2026 20:30 | Komentář
autor: Jan Keller

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Federální žalář národů. Tak nazval sociolog a filozof Jan Keller další komentář pro ParlamentníListy.cz. Zabývá se snahami prezidenta Petra Pavla a dalších oživit projekt federalizované Evropy. Také doplňuje, co všechno by to pro nás znamenalo.

Federální žalář národů, nevolení úředníci a prezident Pavel. Keller o přízraku z Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Prezident Petr Pavel nedávno na jedné z besed prohlásil, že je přesvědčeným stoupencem federalizované Evropy. O měsíc později horoval v Brně za federální Evropu šéf landsmanšaftu Bernd Posselt, který začíná působit dojmem dalšího Pavlova přítele po boku. I když oba dva mluvili o budoucnosti, nevymysleli nic nového. Pouze se pokouší oživit přízrak, který straší v Bruselu již nějakou dobu.

Projekt federalizované Evropy je čas od času vyzvedáván krajními odpůrci suverenity národních států. Odstrašujícím příkladem je manifest „Povstaň, Evropo!“, který v roce 2012 publikovali dva tehdejší europoslanci Daniel Cohn-Bendit a Guy Verhofstadt. První z nich je známý krajně levicový revolucionář z roku 1968, druhý je neméně známý pravicově liberální politik, bývalý premiér Belgie.

Na rozdíl od Petra Pavla, kterého naučili mluvit pouze v obecných frázích, jsou autoři zmíněného manifestu až nepříjemně konkrétní. Jako první kroky k evropské federaci navrhují odvolat zástupce jednotlivých evropských zemí z nadnárodních organizací, jako je OSN, Světová banka a Mezinárodní měnový fond, a na jejich místo dosadit vyslance jednotné Evropy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Náklady na kanceláře regionálních poslanců

Dobrý den, zbytečné výdaje na pronájem kanceláří se stále nedořešily, i když není jediný důvod, proč pro styk s lidmi nezvolit zdarma digitální formu, zveřejnit na jednom informačním portálu veškeré kontaktní maily poslanců či jinou formu, kde a jak s nimi mohou občané komunikovat. Je potřeba šetřit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lížou drogy jak zmrzlinu.“ Babiš se rozjel jak nikdy

16:09 „Lížou drogy jak zmrzlinu.“ Babiš se rozjel jak nikdy

Radikální řez do financování veřejnoprávních médií, konec koncesionářských poplatků, regulace mobilů…