Fendrychovi je zle: Na „hlavu státu“ už se nedá dívat. A Babiš tam stál jako mužik před carem

07.04.2021 17:49

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) prohrává. Lidé ho podle jeho slov volili jako suveréna, jako idol. „Teď však najednou vidí, že se ten machr nechává ovládat zlostným a nikoli nám, ale Rusku sloužícím člověkem.

Fendrychovi je zle: Na „hlavu státu“ už se nedá dívat. A Babiš tam stál jako mužik před carem
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jmenovaný ministr zdravotnictví Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve středu dopoledne skončil, nahradil jej ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. „Víme velmi dobře, jak to proběhlo. Miloš Zeman začal Jana Blatného napadat, dělal to veřejně, nikoli takticky, za zavřenými dveřmi. Tím mu zřejmě o něco málo prodloužil ministerský život. Platí však, že Blatný byl odvolán na prezidentovo přání, nebylo to přání Babiše. Premiér jenom poslechl, zjevně ve strachu, že se Zeman postaví proti němu a poškodí ANO v podzimních volbách. Jsme v situaci, kdy se Babiš stal loutkou prezidenta,“ domnívá se Fendrych. 

Způsob Blatného konce je podle něj potupný a zbabělý. „Máme loutkovou vládu. Snadno v ní vydrží ten, kdo poslouchá, ale pozor, nejen Babiše, taky – a možná hlavně – Zemana. Přešli jsme do poloprezidentského systému, jaký ovšem naše ústava samozřejmě nezná. Ministři mají dvě možnosti, buď pracovat poctivě a za sebe, pak jim hrozí odvolání. Nebo poslouchat, nemít vlastní názor, vlastní vůli. Pak dojedou až k volbám,“ poznamenal dále Fendrych.

A připomněl i Zemanův tlak na konec šéfdiplomata Tomáše Petříčka. „Robert Plaga nějakým zázrakem přežil. Spekulovalo se i o jeho konci, ale na ten zřejmě netlačil Zeman, o jeho konec stál jen premiér. Proč? Plaga se mu postavil jak s maturitami, tak s plánovaným návratem dětí do škol. Babiš to zase všecko věděl lépe než odborníci, jenže Plaga necouvl. Zjevně mu pomohl fakt, že se za něj postavila řada profesních organizací (podobně jako při sporu o maturity). Babiš zjevně nečekal, že má šéf školství tak mocnou podporu. Za Blatného se, kupodivu, nepostavila žádná organizace,“ dodal Fendrych.

„Důležitá otázka, jež se týká nás: co se odvoláním Blatného zlepší? Každý, kdo pracoval ve vysoké státní funkci (ministr, náměstek), ví, že poznat a pochopit resort trvá nikoli týdny, ale minimálně měsíce. Příchodem Petra Arenbergera, dosavadního ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, se nic dobrého nestane. Rozkouká se tak za tři měsíce,“ zmínil dále komentátor s tím, že výměna ministra je chyba, risk, omyl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„V ničem nám, občanům, nepomůže. A Babišovi taky ne, Zeman na něj bude dál vší silou tlačit, aby pustil Rosatom do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany,“ podotkl.

„Samotné jmenování Arenbergera se zvrhlo ve frašku, v propagaci ruských a čínských zájmů. Už to je chorobné, už se na to nedá dívat. Vyjádření Zemana bylo strašné, ‚hlava státu‘ v přímém přenosu obvinila Blatného a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenu Storovou ze smrti stovek lidí. Babiš tam stojí jak mužik před carem a mlčí. Nechutné, skandální, ruské divadlo,“ dodal Fendrych závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslanec SPD čelil dvojici Peroutková-  Maláčová: Vám těch lidí není líto?

23:19 Poslanec SPD čelil dvojici Peroutková- Maláčová: Vám těch lidí není líto?

Sněmovní jednání dnes přineslo přestřelku kolem dávek v hmotné nouzi. Zatímco poslanci z SPD chtějí …