Fetišizace vlastnického práva? Doktor Křeček rozebral názory klinikářů z pohledu právníka

19.01.2019 12:09

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se ve svém komentáři v blogu na serveru Aktuálně.cz vyjádřil k tzv. autonomnímu sociálnímu centru Klinika. Podle jeho slov není Klinika černobílá.

Fetišizace vlastnického práva? Doktor Křeček rozebral názory klinikářů z pohledu právníka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

„V souvislosti s událostmi kolen pražské, žižkovské Kliniky resp. tzv. autonomního centra se rozvinula pestrá debata daleko přesahující běžný exekuční zákrok. Jako by se věc dotýkala vážných a obecných problémů společnosti. Zajímá mne v této souvislosti otázka nedotknutelnosti vlastnictví, představy o fetišizaci vlastnictví, jak tuto myšlenku vyslovil jeden z mluvčích tohoto žižkovského uskupení a také představy o ‚uzdravujícím‘ efektu takových počínání,“ poznamenal Křeček a zamyslel se nad tím, co vlastně znamená ona nedotknutelvost vlastnictví. 

Původní text ZDE.

„Vždyť vlastnictví nemovité věci nemůžete nabýt ani pozbýt jinak než podle zákonných ustanovení, nemůžete ji vytvořit nebo přetvořit podle svých představ, ale jen podle nepřekročitelných představ autorů stavebního zákona, nemůžete ji užívat podle svého, ale jen s ohledem na množství vaši vůli determinujících právních předpisů, nemůžete jí dát do nájmu podle svých podmínek, ale jen podle ustanovení občanského zákoníku a dokonce ji ani nemůžete zlikvidovat jinak, než podle názorů zákonodárce,“ dodal a zeptal se, kde je ona fetišizace a nedotknutelnost. 

„Je-li obsahem vlastnictví nedělitelná symbióza práva vlastnit a současně povinnost se chovat se podle právních předpisů, co nastane, pokud jako vlastník právo a zákon nerespektuji? Opravňuje to někoho jiného ke stejnému nerespektování mého práva? Jistěže ne, ale takové případné nerespektování práva od nevlastníka není o nic více morálně odsouzeníhodné než porušování práva vlastnického,“ poznamenal Křeček. 

Závěrem pak dodal, že jistě mají v mnohém pravdu ti, kteří tvrdí, že ve squatterské komunitě může část mládeže specifickým způsobem realizovat právo na domov a uspořádat si po svém i mezilidské vztahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…