Fiala byl u Zemana. Místo Ruska nás má zachránit Katar, přijede tamní emír

21.5.2022 6:09 odp. | On-line

V Lánech jednali premiér Petr Fiala (ODS) a prezident Miloš Zeman. Probrali situaci na Ukrajině, jmenování nového guvernéra ČNB, kterým se stane Aleš Michl, i energetickou bezpečnost Česka. Fiala prozradil, proč Zeman do čela ČNB postavil právě Michla a co od něj očekává. Promluvil také o tom, co by mohlo nastat, až Rusko zarazí tok ropy i plynu do Česka. Pomoc by mohla přijít z Kataru.

Fiala byl u Zemana. Místo Ruska nás má zachránit Katar, přijede tamní emír
Foto: Screen: ceskenoviny.cz
Popisek: Petr Fiala na volebním kongresu ODS.

„Považuji ten pravidelný dialog za velmi důležitý a myslím, že je ku prospěchu České republiky, jejich občanů a jejímu postavení v zahraničí,“ vysvětloval Fiala pro Blesk.cz, proč se pravidelně schází s prezidentem Zemanem.

Posléze oznámil, že na tiskové konferenci prozradí dvě témata probíraná s prezidentem. Probírali prý jmenování nového guvernéra ČNB, kterým se za pár týdnů stane ekonom Aleš Michl, bývalý poradce Andreje Babiše (ANO).

„Pan prezident mi vysvětloval, co ho vedlo ke jmenování pana Michla,“ sdělil Fiala s tím, že on sám nemá možnost vstupovat do jmenování členů Bankovní rady ČNB, ale z tohoto rozhovoru nabyl dojmu, že určitá vyváženost Bankovní radě zůstane zachována.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Pan prezident je přesvědčen o kompetenci pana Michla, jak teoretické, tak praktické, a slibuje si od toho posílení jiného způsobu boje s inflací, než jaký ČNB uplatňovala dosud. Já pevně věřím v to, že ČNB bude dál plnit svoje poslání, starat se o měnovou politiku, plnit svůj cíl a že bude využívat nástroje, které ona má v boji s inflací,“ rozvedl myšlenku premiér.

S novým guvernérem se prý chce setkat a chce si s ním promluvit o tom, jak bude pod jeho vedením ČNB postupovat. Připomněl ale také, že guvernér v Bankovní radě ČNB nerozhoduje sám, a z toho hlediska je důležité, kdo zasedne v ČNB spolu s Michlem.

O rozšiřování NATO o Finsko a Švédsko prý s Milošem Zemanem nemluvili, ale Fiala už dal opakovaně najevo, že vstup Finska a Švédska jednoznačně podporuje on i jeho vláda. „Myslím si, že je důležité, abychom posilovali bezpečnost Evropy a obranyschopnost Evropy,“ zaznělo z úst premiéra ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině, kterou rozjel Putinův režim.

Druhým velkým tématem prý byla energetická bezpečnost Česka.

„Veřejnost ví, že děláme kroky k tomu, aby byly zaručeny dodávky energií, pokud budou ze strany Rudka přerušeny, ať už jde o ropu nebo o plyn,“ připomněl Fiala s tím, že i kvůli energetické budoucnosti Česka jednal i v Polsku i v Německu.

Pomoc Česku by v případě krize mohla přijít i z Kataru.

„Pan prezident mě informoval, že bylo pozitivně reflektováno na pozvání katarského emíra do Česka. Ta návštěva by měla proběhnout na přelomu září a října. Naše vláda je s Katarem připravena podepsat dohody o dvojím zdanění a investicích,“ sdělil předseda vlády.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jako když prohráli ve Vietnamu.“ Slovenský generál o válce na Ukrajině. Spojence potěší

15:25 „Jako když prohráli ve Vietnamu.“ Slovenský generál o válce na Ukrajině. Spojence potěší

Generál Pavel Macko byl do roku 2018 zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády Slovenské republik…