Fiala poslední z Evropy, Česko jde do... Průzkum ukázal, jak to je

09.08.2022 7:23

Jak si Petr Fiala stojí ve srovnání s Babišem, měří české průzkumy poměrně často. Jak je na tom v porovnání s ostatními evropskými a světovými lídry? Vůbec ne dobře, alespoň podle výzkumné společnosti Morning Consult. Z 22 sledovaných zemí a jejich lídrů je Petr Fiala nejhorší, věří mu nejméně respondentů. Zaostává za Emmanuelem Macronem, Olafem Scholzem i Mateuszem Morawieckim. A plných 80 % dotázaných si myslí, že Česko nesměřuje správným směrem.

Fiala poslední z Evropy, Česko jde do... Průzkum ukázal, jak to je
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Petr Fiala v Událostech komentářích

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36947 lidí
Vládu Petra Fialy a současnou politickou situaci nesledují jenom domácí agentury pro výzkum veřejného mínění, ale i zahraniční. Současný premiér a Česká republika obecně jsou zahrnuty do projektu společnosti Morning Consult, která měří jak moc jsou politici u svých voličů populární a také zda země směřuje správným směrem.

Nutno říci, její data nejsou pro Petra Fialu vůbec příznivá. Z 22 lídrů se umístil až na úplném chvostu, kde jeho osobu „schvaluje“ 23 % respondentů. Sedm procent pak neví a plných sedmdesát procent ho naopak jako lídra „nebere“. Fialu tak poráží například polský premiér Mateusz Morawiecki, se kterým souhlasí 26 % respondentů, nebo dosluhující britský premiér Boris Johnson s 27 procenty. Nejlepší hodnocení má indický premiér Naréndra Módí, plných 75 %. K Indii má ovšem společnost Morning Consult dovětek, že její vzorek respondentů reprezentuje tu část populace, která umí číst a psát.

Fialu poráží i Emmanuel Macron nebo Olaf Scholz, kteří mají podporu alespoň jedné třetiny respondentů, a také americký prezident Joe Biden, který je jinak považován za neoblíbeného.

Approval rating světových lídrů
Zdroj: Morning Consult

Kromě toho stránka také nabízí historii souhlasu/nesouhlasu s osobou premiéra. Petra Fialu začala společnost Morning Consult sledovat v lednu 2022, kdy začínal v pozici, kdy ho podporovalo 32 % respondentů a nesouhlasilo s jeho osobou 45 % (zbytek byl nerozhodnut). Raketový vzestup zaznamenal Fiala po začátku invaze, tehdy se křivky nejvíce sblížily a s Fialou souhlasilo 41 % respondentů a 44 % nesouhlasilo.

Tato „euforie“ poměrně záhy opadla, přesto se Fiala v průměru držel nad 35 % až do konce dubna. Od té doby však začala jeho podpora setrvale klesat, na konci května poprvé sestoupila pod 30 % a od té doby má stále sestupnou tendenci, která vyvrcholila 2. srpna, kdy má podle dat společnosti již zmíněných 23 % souhlasu a 70 % nesouhlasu.

Historie approval ratingu Petra Fialy
Zdroj: Morning Consult

Na závěr má společnost k dispozici také data o tom, zda si respondenti myslí, že jejich země směřuje tím správným směrem. Vzhledem ke všem předchozím číslům nebude asi překvapením, že si Češi nemyslí, že jejich země jde tím správným směrem. Dodejme, že Češi byli skeptičtí už od začátku měření a počet těch, kteří si mysleli, že Česko nesměřuje správným směrem, byl v poměru dva ku jednomu (67 % proti 33 %). Nyní, po sedmi měsících měření, jsou to však čtyři ku jednomu. Plných 80 % nevěří, že se Česko nachází na dobré cestě.

Směřuje Česko správným směrem?
Zdroj: Morning Consult

Pokud jde o to, jak společnost dochází ke svým výsledkům, používá sedmidenní klouzavý průměr všech dospělých v zemi. Statistická chyba se údajně pohybuje od jednoho do čtyř procent, společnost prý denně zpracovává 20 tisíc rozhovorů z celého světa. Ve Spojených státech pracuje na vzorku 45 000 lidí, v ostatních zemích se velikost vzorku pohybuje od 500 do 5000 lidí. Průzkumy probíhají on-line a měly by být vypovídající ohledně vzorku populace. Zohledněny jsou věk, náboženství, pohlaví a v některých zemích i vzdělání.

Společnost Morning Consult vznikla v roce 2014 a byla jednou z nejrychleji rostoucích společností v období 2018 a 2019. V polovině roku 2021 její hodnota dosáhla jedné miliardy dolarů a má své pobočky ve Washingtonu, New Yorku, Chicagu a San Franciscu. Jak známo, průzkumné společnosti se extrémně zmýlily, když předpovídaly vítězství Hillary Clintonové ve volbách v roce 2016. Mýlila se i Morning Consult, ovšem předpovídala mnohem těsnější souboj než jiné agentury a také relativně přesně odhadla, že Hillary Clintonová dostane o tři procenta více hlasů voličů než Trump, ve skutečnosti Clintonová získala 2,1 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…