Fiala rád povede ODS. Musí ale cítit vůli ke změně

16.11.2013 6:08

Někdejší ministr školství či rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala v Brně vstoupil do ODS teprve před několika dny. Přesto už je prý řadou členu vyzýván k tomu, aby kandidoval na nejvyšší stranický post. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz ale prozradil, že tak učiní jen v případě, že v celé straně ucítí vůli ke změně. On sám ještě věří, že k ní může dojít, ale pokud zůstane v menšině, je prý strana odsouzena k zániku.

Fiala rád povede ODS. Musí ale cítit vůli ke změně
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala
reklama

„Nechci být nějaká nová tvář, která se vysune do popředí - a jedeme dál. To nechci i z toho důvodu, že myslím, že není kam jet dál. Přijal bych to jen za předpokladu, že bych měl dojem, že je tu velká vůle ke změně,“ zdůrazňuje profesor Fiala.

Poškození značky ODS nezačalo za Nečase

Na předsedu strany ho navrhla organizace občanských demokratů Brno-střed. Připomeňme, že již v předčasných volbách vedl jihomoravskou kandidátku strany jako nestraník a obdržel přes 11 tisíc preferenčních hlasů. Pokud se nakonec rozhodne ke kandidatuře, pravděpodobně se utká s volební lídryní ODS Miroslavou Němcovou, která již dala najevo, že pomýšlí na post předsedkyně strany - a pouze na něj. O nižší funkci nestojí.

Možný příští lídr ODS zdůrazňuje, že ODS se teď musí opřít především o členskou základnu. Musí vysvětlovat své jednání členům strany a to tak, aby mu rozuměli. Podle jeho názoru nejsou vyloučeny ani organizační změny fungování ODS. Katastrofální propad strany ve volbách má však také jednu podstatnou výhodu. Zřejmě se od ní odpoutali či ještě odpoutají ti, kteří občanské demokraty vnímali jen jako výtah k moci. Ti, kteří ve straně zůstanou, mají jasnou možnost podílet se na její obrodě, která by měla vést v obnovení důvěry ve značku ODS. Tato značka je totiž již delší čas spojována s korupcí. Nemůže za to jen skandál expremiéra Petra Nečase, je to dlouhodobější problém, který bude třeba odstranit a Fiala hodlá právě v příštích týdnech zjistit, zda mezi členy opravdu existuje chuť projít nezbytnou změnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Z EU máme 809 miliard, na dividendách pryč 3 227 miliard. Odpočítejte nám to! Skandální návrh Macrona. Zde jsou fakta

8:20 Babiš: Z EU máme 809 miliard, na dividendách pryč 3 227 miliard. Odpočítejte nám to! Skandální návrh Macrona. Zde jsou fakta

Předseda vlády Andrej Babiš prý tentokrát zcela výjimečně natočil hned dvě videa, která odstartoval …