Fiala to smetl ze stolu. Ale podívejte na Poláky... Schillerová udeřila

16.01.2022 10:30

Exministryně financí za ANO Alena Schillerová se zastala lidí, na které dopadne prudký nárůst cen energií. Premiérovi Petru Fialovi (ODS) doporučila, aby se odjel poučit do Polska, jak lidem pomoct, protože Poláci se toho nebojí. Fialovy argumenty, proč lidem plošně pomoct nemůže, jí přijdou směšné.

Fiala to smetl ze stolu. Ale podívejte na Poláky... Schillerová udeřila
Foto: Reprofoto: 168 hodin
Popisek: Alena Schillerová ve vysílání 168 hodin

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová na twitteru připomněla, že ještě jako ministryně financí ve vládě Andreje Babiše (ANO) hlasovala pro snížení DPH u energií na nulu pro listopad a prosinec loňského roku. Totéž chtěla prosadit i pro celý rok 2022, ale koaliční vláda Petra Fialy (ODS) to smetla ze stolu.

Schillerová mu za to vyčinila a doporučila šéfovi pětikoalice, ODS, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN, aby se podíval, k čemu se odhodlala polská vláda.

„Petr Fiala náš návrh generálního pardonu DPH odmítl s odůvodněním, že je příliš plošný. Tato argumentace mi přijde až směšná, protože plošný je také nárůst cen energií,“ vypálila.

Odvolala se přitom na svůj text na serveru ParlamentníListy.cz, kde kroky polské vlády v boji s inflací shrnula.

„Ceny energií loni v listopadu a prosinci díky prominutí DPH klesly. Navrhovali jsme odpustit 21% DPH na celý rok 2022 a ulevit tak rodinným rozpočtům. Jenže 5koalice v čele s Petrem Fialou toto protiinflační opatření zatrhla. To sousedé Poláci se toho nebojí,“ napsala na Twirtteru.

 

 

K čemu přesně polská vláda pravicové strany Právo a spravedlnost odhodlala.

„Například v Polsku aplikují to, co jsem v českých podmínkách navrhovala minulý rok. Byl zde přijatý program „Protiinflační štít 2.0“, který dočasně snížil sazby DPH na paliva, elektřinu nebo hnojiva. U našich sousedů dochází ke snížení DPH na plyn od 1. ledna 2022 z 23 % na 8 % a od 1. února z 8 % na 0 %. Současně polská garnitura přichází s výrazným snížením spotřební daně na pohonné hmoty, s úplným odpuštěním sazeb DPH na základní potraviny. Součástí polského „Protiinflačního štítu 2.0“ je prodloužení snížení DPH na elektřinu ve výši 5 %“ uvedla Schillerová.

To, co udělala Fialova vláda, tedy skutečnost, že více lidem otevřela cestu k příspěvku na bydlení, což jim má pomoci s vyrovnáním se nárůstu cen energií, Schillerová sice uvítala, ale zdůraznila, že to v žádném případě nestačí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

8:18 Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

Vláda uvažuje o vytvoření speciálního elektrického tarifu pro drobné odběratele. Čili došlo na slova…