Fialovo „vítězství“ v Bruselu? Konečná: Zastropování povolenek je iluze

22.09.2025 10:31 | Monitoring

Evropská komise podle premiéra Petra Fialy (ODS) připraví návrh na zastropování cen emisních povolenek v rámci systému ETS2, který má od roku 2027 pokrývat individuální vytápění domácností a pohonné hmoty. Česká republika tento požadavek uplatnila společně s dalšími 18 členskými státy EU. Podle premiéra jde o „velký úspěch“ české diplomacie.

Fialovo „vítězství“ v Bruselu? Konečná: Zastropování povolenek je iluze
Foto: archiv
Popisek: Kateřina Konečná na tiskové konferenci STAČILO!

Europoslankyně a lídryně formace STAČILO! Kateřina Konečná však upozorňuje, že o žádné skutečné dohodě zatím nemůže být řeč. Evropská komise podle ní pouze oznámila, že se návrhem členských států bude zabývat, což ji k ničemu nezavazuje.

„Hrozba emisních povolenek na naftu, benzín a vytápění je zažehnána. Akorát, že vůbec,“ uvedla Konečná ve svém komentáři na sociálních sítích. „Komise totiž jen řekla, že se bude návrhem členských států zabývat. To ji prakticky k ničemu nezavazuje a samo o sobě to už vůbec neříká, že návrh předloží tak, jak si jej členské státy napsaly.“

Premiér Fiala minulý čtvrtek pro televizi CNN Prima News uvedl, že komise návrh připraví a že cílem české vlády je povolenky vůbec nezavádět. Shodu na zastropování cen podpořilo podle něj 19 členských států.

Kateřina Konečná ale poukazuje na to, že návrh tzv. non-paperu, který Česko a další státy předložily, neobsahuje žádný pevný cenový strop. „Pokud cena povolenky stoupne nad určitou hodnotu, asi 45 eur, z povolenkové rezervy se uvolní další povolenky, které se vrhnou na trh, což by mělo snížit jejich cenu,“ vysvětluje Konečná s tím, že podobný mechanismus už existuje u systému ETS1 pro průmysl – a nefunguje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obstrukce? Ústavní soud posvětil zbraň proti nim. Už Fialovi

10:59 Obstrukce? Ústavní soud posvětil zbraň proti nim. Už Fialovi

Zaseknutý parlament. To je výsledek „práce“ opozice a jejích obstrukcí. Podle zdrojů ParlamentníchLi…