Nově ustavená Národní ekonomická rada vlády je podle Petra Zahradníka velmi čerstvá záležitost. „Jmenování proběhlo před dvěma dny. Zatím není dán termín prvního zasedání, takže budu bedlivě čekat na pokyny, až se poprvé sejdeme,“ zmínil Zahradník.
„Poradní orgán vznikl poprvé v roce 2009 z impulsu tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. V podstatě fungoval až do konce vlády Petra Nečase, potom byl nějakou dobu přerušen a za vlády Andreje Babiše byl obnoven. Myslím si, že NERV Babišův, tedy NERV 3.0, jestli se to tak dá říct, tedy třetí verze, třetí složení jeho účastníků, v podstatě do doby jmenování toho našeho NERVu, neskončila. Ale nemám informace o tom, jak intenzivně se ten NERV 3.0 scházel a jak byl aktivní v koncipování návrhů hospodářské politiky,“ dodal.
Nový NERV se má podle premiéra Petra Fialy zaměřit na podporu podnikatelského prostředí a zaměstnanosti a zmírnění negativních dopadů na reálnou ekonomiku. Jak se toho dá dosáhnout? „Samozřejmě, že to je jakýsi konečný cíl toho, jakým způsobem by ten NERV měl pracovat. Na druhou stranu se domnívám, že stávající ekonomické okolnosti jsou dostatečně silnou pohnutkou k tomu, aby tento cíl byl, ne-li splněn, tak aspoň minimálně naplňován. Ale samozřejmě, že není možné, aby ambicí NERVu bylo ho samo o sobě naplnit, ale pomoci samozřejmě vládě a jednotlivým resortům k tomu, aby tohoto cíle bylo dosaženo, takže ty ekonomické okolnosti jsou samy o sobě klíčovou pohnutkou proto, aby se tak mělo stát,“ zmínil Zahradník.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.