Filip a Bartoš se v ČT přetlačovali o Benešovou. Když došlo na Milion chvilek, začalo být dusno

23. 6. 2019 14:01

Moderátor České televize Václav Moravec proti sobě ve studiu posadil šéfa komunistů Vojtěcha Filipa a předsedu Pirátů Ivana Bartoše. Šéf Pirátů před kamerami prohlásil, že prezident „Zeman často hraje první housle a dokáže si povodit premiéra (Babiše)“. Filip obrátil pozornost diváků k ekonomice. Ve studiu se rozčílil, že po roce 1990 se někde rozpustily čtyři biliony korun. Moravec poté přehodil tematickou výhybku k Milionu chvilek pro demokracii. A takhle to dopadlo...

Filip a Bartoš se v ČT přetlačovali o Benešovou. Když došlo na Milion chvilek, začalo být dusno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) a Jana Hamáčka (ČSSD), kterou drží u moci komunisté, oslaví za pár dní rok fungování.

Podle Bartoše vláda nenaplnila očekávání lidí a nesplnila své sliby. Nenaplnila je prý i proto, že je kabinet personálně nestabilní. „Do vlády přicházejí ‚všichni Babišovi muži‘ a oni teď dělají politiku, ale jde o lidi s vazbami na Andreje Babiše. Třeba paní (Alena) Schillerová,“ dal příklad Bartoš s tím, že Schillerová s Babišem spolupracovala už v dobách, kdy byl ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Filip naproti tomu ocenil, že vláda zvyšuje platy. Uvítal také skutečnost, že se Babiš nezdráhá vyměnit ministry, pokud se mu zdá, že nepracují dobře. Klasickým příkladem podle Filipa může být odchod Dana Ťoka z postu ministra dopravy. Resort již šest let drží ve své gesci hnutí ANO.

Bartoš však trval na svém. Velmi překvapivý se mu zdál odchod Jana Kněžínka z postu ministra spravedlnosti. A Filip se okamžitě zastal nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. „Já si myslím, že to byla změna k lepšímu,“ řekl jasně šéf komunistů.  

Podle Bartoše však v sestavování vlády mnohdy nehraje prim předseda vlády Andrej Babiš, ale prezident Miloš Zeman. „Zeman často hraje první housle a dokáže si povodit premiéra,“ zaznělo z úst šéfa Pirátů. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když dostal znovu slovo Filip, věnoval se státnímu rozpočtu na příští rok. V tuto chvíli komunisté požadují na příští rok schodek maximálně ve výši 30 miliard. Je to prý věc, o které se dá jednat, ale konečným cílem komunistů je dojít k vyrovnanému státnímu rozpočtu. Ale dokud se o rozpočtu jedná, Filip nechtěl vyslovit definitivní verdikt.

Anketa

Kdybyste byli poslanci, jak byste příští týden hlasovali o nedůvěře vlády?

hlasovalo: 28520 lidí
„Nesmíme zapomenout, že tenhleten stát měl v roce 1990 majetek za 2,7 bilionu, a dnes máme asi 1,6 bilionu dluhů. Takže tady se někde rozpustily 4 biliony korun,“ přisadil si ještě Filip. Dnes je prý tuto věc třeba řešit. Proto je třeba zeštíhlovat státní správu na ministerstvech. Filip věří, že členové vlády mají prostor naordinovat svým úřadům dietu.  

Bartoš podotkl, že to není tak dávno, kdy Babiš řekl, že jako podnikatel nemohl dělat schodkové rozpočty. A dnes je, podle piráta, s klidem dělá. „Já si pamatuju slova Andreje Babiše, kde Babiš říkal‚ kdyby mně někdo přinesl plán s takovýmhle dopadem, tak ho vyhodím‘. A teď už to tady vidíme několik let,“ zaznělo z úst hosta.

Ve druhé polovině rozpravy věnoval Filip pozornost nákupu nových vrtulníků pro českou armádu z USA. Podle Filipa tyto vrtulníky koupit lze, ale prý bychom měli chtít něco na oplátku, třeba aby u nás Američané udrželi v Česku nějakou výrobu. Bartoš dodal, že vrtulníky jsou sice důležité, ale on osobně za mnohem důležitější považuje nákup nových obrněných vozidel pěchoty, kde se jedná o obří zakázku za 56 miliard.

Moravec poté přehodil výhybku k demonstracím pořádaným spolkem Milion chvilek, které budou dnes pokračovat v Praze na Letné. „Já se tam chystám podívat jako aktivní občan s rodinou. Myslím, že je to správné,“ pravil Bartoš.

Filip se prý na Letnou nechystá. Nechápe, proč Milion chvilek pro demokracii volá po odchodu Marie Benešové z postu ministryně spravedlnosti. „Podle mého soudu se ti lidé bojí, že ta justice začne fungovat. Byl tam třeba Mirek Topolánek a ten může mít strach, že to pod Marií Benešovou začne fungovat,“ zaznělo z úst Vojtěcha Filipa.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Připomněl také, že Benešová se jako ministryně zodpovídá Poslanecké sněmovně a 200 lidí zvolených občany může např. rozhodnout o tom, zda a jak se může změnit struktura státních zastupitelství. Filip zdůraznil, že pokud stále máme zastupitelskou demokracii, je tento model v pořádku.

Moravec připomněl, že předseda vlády Andrej Babiš jako premiér navrhl prezidentu Zemanovi odvolání Antonína Staňka, a to k 31. květnu. Dnes máme 23. června a Staněk je stále ministrem. Zdá se tedy, že prezident zdržuje naplnění vůle premiéra, kterého si vybralo oněch 200 poslanců a poslankyň.

Nakonec došlo i na otázku vyslovování nedůvěry vládě. Bartoš je i nadále přesvědčen, že sociální demokraté prozatím nejsou jednotní v tom, zda vládu podpoří, či nikoliv, takže Babišova vláda může padnout. Pokud by si ANO vybralo jiného premiéra, než je Babiš, opozice by s tím prý byla srozuměna.

Filip naproti tomu doufá, že ČSSD vládu Andreje Babiše podrží, protože opozice podle jeho názoru stejně nemá připravenou žádnou alternativu. Alternativou přitom mohou být předčasné volby. „Ale s tímto návrhem nikdo z pravicové opozice nepřišel,“ upozornil Filip. Ale předčasné volby podle něj zrovna teď být nemohou. „Předčasné volby nemohou být teď, když se jedná o ustavení evropských orgánů. Promiňte mi, kdo to tam bude vyjednávat. Přece to tam nemohou vyjednávat lidé, kteří tady organizují jenom rozvrat celé společnosti,“ uzavřel rozhovor rozčíleně komunista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

18:39 Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

Kudy se do politiky vrátí charisma? Kam sahá Macron Charlesi de Gaullovi? Bezdětná „Bundesmutti“ Wil…