Filip k restitucím: Marku Bendo, Vy vůbec netušíte...

17.02.2014 11:25

Předseda KSČM Vojtěch Filip reaguje na slova poslance za ODS Marka Bendy k církevním restitucím a zejména k případům, kdy církev žaluje obce. Navzdory tomu, že za nevydaný majetek mají církve dostat finanční náhradu, objevují se nyní případy, kdy církev žaluje obec nebo soukromou osobu a domáhá se tak údajně neprávem vydaného majetku.

Filip k restitucím: Marku Bendo, Vy vůbec netušíte...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo

Anketa

Kdybyste byli poslanci, dali byste důvěru vládě Bohuslava Sobotky?

64%
31%
hlasovalo: 9233 lidí

Například i dnešní Právo informuje o případech, kdy církev žaluje obec. Marek Benda jako jeden z autorů zákona o vyrovnání státu s církvemi Právu řekl, že paragraf, který církvím umožňuje soudit se o nezákonně vydaný majetek, do zákona dali kvůli tomu, aby umožnili církvím vrátit pozemky, které pozemkový fond nezákonně vydal. Podle Bendy prý tvůrci zákona nepředpokládali, že církve poženou k soudům obce i soukromé osoby.

Na Marka Bendu reaguje předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté totiž byli od začátku proti restitucím. „Dvacet členů Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou získá v nejbližší době díky restitucím půdu za stamiliony. Soudí se však i o nemovitosti. Pokud by se pánové z tohoto řádu rozhodli půdu prodat, vydělají miliardy. V místech, kde se pozemky, které požadují, čili v Ďáblicích, nachází, se metr čtvereční půdy prodává nejméně za 5 000 Kč. Počítat asi každý umíme. Řád se dnes zapřísahá, že s půdou bude hospodařit sám, maximálně ji pronajme, rozhodně ji však nebude prodávat,“ píše Filip a zjevně o tomto tvrzení pochybuje.

„Pokud některý majetek nebude vydán, řád počítá s tím, že za něj bude vyplacena náhrada. Některé domy patří bytovým družstvům. Nikdo nedovede určit, co se ve skutečnosti bude dít dál,“ píše Vojtěch Filip a upozorňuje na určitou právní nejistotu, když některé případy bude muset opět posuzovat soud, aby určil, zda pozemkový fond nevydal některý majetek protiprávně.

„A co na to Marek Benda? Jeden z autorů zákona o majetkovém narovnání? Poslanec ODS? Prý netušil, že církve poženou k soudům i obce. Benda patrně netuší, že to nebudou jenom obce, ale i soukromé osoby, které zažijí vleklé spory. Jeho argumenty o tom, že mysleli, že se restituce budou týkat pouze pozemkového fondu, jsou opravdu velmi zcestné. Buď poslanec Benda nerozumí tomu, co připravoval, nebo prostě lže. Dopady těchto případných soudů mohou postihnout velké množství občanů, obcí i měst. A tak nezbývá, než se zeptat, co Marek Benda odpoví občanům,“ napsal Vojtěch Filip.

Celý text Vojtěcha Filipa zde: Když Marek Benda netuší

Dvacet členů Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou získá v nejbližší době díky restitucím půdu za stamiliony. Soudí se však i o nemovitosti. Pokud by se pánové z tohoto řádu rozhodli půdu prodat, vydělají miliardy. V místech, kde se pozemky, které požadují, čili v Ďáblicích, nachází, se metr čtvereční půdy prodává nejméně za 5 000 Kč. Počítat asi každý umíme. Řád se dnes zapřísahá, že s půdou bude hospodařit sám, maximálně ji pronajme, rozhodně ji však nebude prodávat. Pokud některý majetek nebude vydán, řád počítá s tím, že za něj bude vyplacena náhrada. Některé domy patří bytovým družstvům. Nikdo nedovede určit, co se ve skutečnosti bude dít dál. A co na to Marek Benda? Jeden z autorů zákona o majetkovém narovnání? Poslanec ODS? Prý netušil, že církve poženou k soudům i obce. Benda patrně netuší, že to nebudou jenom obce, ale i soukromé osoby, které zažijí vleklé spory. Jeho argumenty o tom, že mysleli, že se restituce budou týkat pouze Pozemkového fondu jsou opravdu velmi zcestné. Buď poslanec Benda nerozumí tomu, co připravoval, nebo prostě lže. Dopady těchto případných soudů mohou postihnout velké množství občanů, obcí i měst. A tak nezbývá, než se zeptat, co Marek Benda odpoví občanům.

JUDr. Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…