Filozof si v rozhlase nebral servítky: Klaus a Zeman? To jsou monstra

15.07.2019 17:27 | Zprávy

Barbora Tachecí přivítala v Českém rozhlase filozofa a vysokoškolského pedagoga Václava Němce, který se v České republice snaží ukotvit tzv. monstrologii – vědu zkoumající monstra pobývající v české politice. Monster prý máme v politice hodně. Na prvních místech jsou podle Němce prezident Miloš Zeman a exprezident Václav Klaus. V protikladu k nim stojí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Filozof si v rozhlase nebral servítky: Klaus a Zeman? To jsou monstra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny bylo například zdražení ročních dálničních známek ze současných 1500 na 2000 Korun

Zatímco antický svět věnoval monstrům velkou pozornost, v novodobých dějinách jim podle Václava Němce příliš pozornosti nevěnujeme. A prý bychom to měli změnit. Česká politika je totiž podle něj plná monster. Nenajdeme tu sice tvory, kteří by měli tři hlavy nebo uši až na zem, ale k pozorování je toho prý dost a dost. „Vyznačují se přebujelým sebevědomím, nedostatkem sebereflexe, absencí morálních zábran, sklonem k sociálně patologickému chování, takže ta jejich monstróznost se neprojevuje ve fyzickém vzhledu, když tam se může projevit, ale spíše v jejich chování, v jejich vystupování ve veřejném prostoru,“ podotkl filozof.

Výhodou monster podle Němce je, že poutají pozornost a fascinují lidi. Problém je, že když si monstra pustíme do veřejného prostoru, začnou nám údajně posouvat hranice normality. Monstra prý navíc spoléhají na monstrózní marketing, byť na lokální úrovni je to marketing spíše slabší, takže na městě či kraji je podle Němce snazší monstrum odstranit. Z nejvyšších pater politiky to nelze tak snadno.

Němec by uvítal, kdyby na místa monster nastoupili politici, kteří chtějí diskutovat. „Všimněte si, jak podivuhodně působí slovenská prezidentka, když přijede sem a chová se vlastně docela normálně. Jaké to je vlastně zjevení,“ dal příklad nemonstra v politice Němec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…