Finanční analytický útvar má nově kontrolovat sněmovní komise. Navrhla to ODS a schválila sněmovna

20. 5. 2015 13:39

Finanční analytický útvar (FAÚ) na ministerstvu financí, který se podílí na boji proti praní špinavých peněz, by nově mohla spolu s vládou kontrolovat sněmovní komise. Změnu přináší přijatá verze novely poslanců ODS, kterou dnes Sněmovna schválila. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Finanční analytický útvar má nově kontrolovat sněmovní komise. Navrhla to ODS a schválila sněmovna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanci si odhlasovali zvýšení platu. Plat poslanců se tak zvýší příští rok o 1700 Kč, což je o tři procenta. ČSSD si svou tedy nakonec prosadila

FAÚ má zatím ve Sněmovně na starosti podvýbor rozpočtového výboru pro státní aktiva, pasiva a činnost tohoto útvaru. Dohled nad FAÚ bude podle novely nově svěřen stálé sněmovní komisi, která by měla být sedmičlenná. Nebude ovšem oprávněna zasahovat do personálních pravomocí ministerstva a nahrazovat jeho řídicí činnost.

O ustavení a naplnění komise bude moci dolní komora rozhodnout až po definitivním přijetí novely, která by měla nabýt účinnosti první den třetího měsíce po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury bude třeba ještě upravit zákon o jednacím řádu Sněmovny.

Občanští demokraté původně požadovali, aby ředitele FAÚ jmenovala vláda na návrh ministra financí. Chtěli tím posílit nezávislost ředitele útvaru na ministerstvu financí, protože dříve ředitele jmenoval ministr. Od ledna ale podle služebního zákona ředitele jmenuje státní tajemník na ministerstvu financí. Ani to se sice ODS nelíbí, změnu chce však prosadit až v některé z příštích úprav.

Finanční analytický útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. Přijímá kvůli tomu informace o podezřelých obchodech.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kulka za kulku? Střelba v Ostravě: Drsná slova. Nový vývoj. Policie i Babiš v akci

10:00 Kulka za kulku? Střelba v Ostravě: Drsná slova. Nový vývoj. Policie i Babiš v akci

Ve Fakultní nemocnici Ostrava se ozvala střelba. Policisté na místě činu hlásí několik mrtvých. Budo…