Firma platila lékařům za předepisování speciálních náplastí. Teď zaplatí milion státu

21.12.2014 8:33

Firma Teva Pharmaceuticals CR dostala od Státního ústavu pro kontrolu léčiv pokutu, která bez padesáti tisíc dosáhla milionu korun. A to za porušení zákona o regulaci reklamy. Podle informací serveru iDnes.cz vyplácela lékařům odměny v řádu desítek tisíc za to, že předepisovali pacientům konkrétní produkty. Lékaři se ale brání, že peníze pro ně nejsou to hlavní.

Firma platila lékařům za předepisování speciálních náplastí. Teď zaplatí milion státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Teploměr, léky

Státní ústav firmě v minulých letech umožnil spustit dvě marketingové studie, ale společnost toho podle všeho zneužila. Žádala po lékařích, aby předpisovali i náplasti proti bolesti, které vyrábí, což by bylo v pořádku, ale za předepisování vyplácela doktorům až statisícové odměny, což už v pořádku není. Do studie bylo zapojeno 45 lékařů a 7500 pacientů.

Odměny dosáhly téměř sedmi milionů

Dvě marketingové studie proběhly v rozmezí dva a půl roku, první z nich trvala asi šest měsíců a odměny pro lékaře v ní činily od šesti tisíc do 362 tisíc korun. „Přičemž odměnu ve výši nad 100 tisíc korun obdrželo 13 z celkového počtu 41 zúčastněných,“ konstatoval v dokumentu SÚKL. Zákon přitom firmám umožňuje vyplatit lékařům maximálně 1500 korun ročně. Druhá studie trvala rok a pět měsíců. Odměny se zde pohybovaly v rozmezí od 4800 korun do 337 200 korun. „Přičemž odměnu nad 100 tisíc korun obdrželo 12 z celkového počtu 35 zúčastněných odborníků,“ uvedl SÚKL. 

„V rozmezí let 2011 až 2014 společnost Teva Pharmaceuticals ČR, s. r. o. lékařům poskytovala téměř sedm milionů korun,“ uvedla na dotaz k celkové sumě za obě marketingové studie mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Firma Teva se ale brání, že jen adekvátně finančně odměnila ty lékaře, kteří věnovali čas zapojení do projektu, trvá také na tom, že ctí platnou legislativu a je připravena pomoci při přípravě transparentních legislativních pravidel ve farmaceutické oblasti.

Odměny předepisování léků neovlivní, brání se lékaři

A brání se i lékaři, kteří se zúčastnili studií. Vede je k tomu prý především profesionální zájem, jenž je vede k tomu, aby prozkoumaly účinky léků. „Léky předepisuji dle přesvědčení a něčím takovým se nenechám ovlivnit, to by bylo špatné, protože by se to neslučovalo s mým posláním lékaře a Hippokratovou přísahou,“ zdůrazňuje jeden z lékařů - účastníků studie.

Stejně hovoří i lékař z Plzeňska, který se zúčastnil obou studií. Dodává navíc, že vedlejší účinky léků sice eviduje SÚKL, ale pro lékaře je jejich hlášení poměrně administrativně náročné, takže menší projevy vedlejších účinků ani nehlásí. Je proto dobře, když se informace shromažďují alespoň u firem. Pacenti navíc často nebyli informováni o tom, že jsou součástí studie. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ale upozorňuje, že má pacient právo vědět, proč se shromažďují jeho data.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…