Firmy se obávají dopadů, které bude mít vládou schválené zvýšení DPH

11.4.2012 3:45 odp.

Vládou schválené zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) vyvolalo mezi firmami smíšené reakce. Výrobci aut se obávají zvýšení provozních nákladů, stavební firmy varují před prohloubením propadu stavebnictví, zvýšení daně z převodu nemovitostí může podle realitních kanceláří lidem prodražit obchody s nemovitostmi. Vyplývá to ze středečního průzkumu ČTK mezi firmami.

Firmy se obávají dopadů, které bude mít vládou schválené zvýšení DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chemička

Vláda ve středu schválila balík úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Obě sazby DPH se mají zvýšit o procento na 21 a 15 procent. Daň z převodu nemovitostí má stoupnout ze tří na čtyři procenta.

Zvyšování daní je vždy bolestivé, ale změna DPH není fatální

"Každé zvyšování daní je pro podniky bolestivé, projeví se ve zvýšených provozních nákladech, hrozí snížením poptávky a může ohrozit konkurenceschopnost," řekl ČTK vedoucí útvaru Vztahy s veřejnými institucemi mladoboleslavské automobilky Škoda Michal Kadera. Navrhovaná změna sazeb DPH však podle něj není fatální a české firmy i spotřebitelé by si s ní měli poradit.

Kolínská TPCA sdělila, že plánované zvýšení DPH zvýší ceny a tím i výrobní náklady automobilky. "To může mít dopad na konkurenceschopnost firem, které převážnou část své produkce vyvážejí," uvedl mluvčí TPCA Radek Kňava.

Vládní reformy budou pro stavebnictví znamenat prohloubení recese

Kritikou nového kola vládních reforem nešetřili ani stavaři. "Opatření vládní koalice opět neobsahují žádná prorůstová řešení, vše se odehrává v rovině škrtů a zvyšování daňového zatížení všech skupin obyvatel i podnikatelů. Pro stavebnictví to jednoznačně znamená prohloubení recese," řekl ČTK generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Miloslav Mašek.

Pro realitní trh může být nové kolo vládních reforem jen další zátěží, soudí prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný. "Nárůst DPH a daně z převodu zatíží transakční poplatky," uvedl šéf realitní asociace. "Pravdou je, že se sníží výnos prodávajících," sdělil ředitel Realitní kanceláře Sting Michal Pitucha. Zároveň ale neočekává, že by daňové změny snížily objem realitních obchodů.

Stoupnou požadavky zaměstnanců na růst mezd

V oblasti strojírenství očekává plzeňská Škoda JS (dříve Jaderné strojírenství) zdražení vstupů tam, kde je podnik konečným spotřebitelem. "Typickým příkladem jsou investice, které se vinou růstu DPH prodraží," řekl finanční ředitel firmy Jan Kleisner. V oblasti produkce, zakázek a tržeb ale strojaři dopad vyšší DPH neočekávají, protože si daň odečtou. "Především lze očekávat větší tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců v důsledku růstu životních nákladů," uvedl finanční ředitel významného světového výrobce turbín Škoda Power Karel Kloboučník.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„My ty Čechy donutíme!“ Drahá elektřina: Prý je to schválně

14:10 „My ty Čechy donutíme!“ Drahá elektřina: Prý je to schválně

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler sdílel na svých sociálních sítích přejatá slova …