Fischer: Demokratická společnost by Bátorovy názory neměla tolerovat

21.08.2011 17:32

Podle bývalého premiéra Jana Fischera, který se v případě přímé volby prezidenta chystá kandidovat na Hrad, nelze v demokratické společnosti tolerovat názory úředníka Ladislava Bátory, dříve figurujícího na kandidátce krajně pravicové Národní strany.

Fischer: Demokratická společnost by Bátorovy názory neměla tolerovat
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jan Fischer
reklama

Fischer je momentálně v České republice na dovolené (pracuje v zahraničí) a situaci kolem Bátory sleduje. "A sleduji to nejen já. Všeho si samozřejmě všímají i zahraniční diplomaté. Z událostí posledních dní se jim skládá mozaika, která naší zemi příliš neprospívá," řekl v rozhovoru pro server Týden.cz.

Fischer narážel především na Bátorovy výroky ohledně homosexuálů a "žlutých ras". Zaráží ho prý i zastání Josefa Dobeše, ministra školství a Bátorova šéfa. Ten o svém zaměstnanci tvrdí, že je výkonným pracovníkem a "svědomitým národovcem". "Z toho mi skutečně běhal mráz po zádech. Oni se totiž ti svědomití a činorodí národovci v minulém století postarali o to, že na planetě ubyly desítky milionů lidí. Byli ve Srebrenici i Auschwitzu," podotkl Fischer.

SLEDUJEME téma: Ladislav Bátora

Podobné názory se podle Fischera do Evropy nehodí. "Nežertuje se s tím, je to vážný problém. Nejde totiž o jednoho pana Bátoru, ale o svět pana Bátory," řekl. "Čiší z nich (z Bátorových názorů - pozn. redakce) hodně netolerance k menšinám a až xenofobních postojů. Není to nic, co lze tolerovat v demokratické společnosti."

Nepřijatelné prý rovněž je, aby na pozici některého z úředníků působil tlak shora. Podle některých je totiž Bátora blízký Hradu. "Mě vůbec děsí, že se na takto vysoké posty ve státní správě dostávají lidé ne proto, že jsou způsobilí pro výkon dané pozice, ale proto, že je někdo ještě výš postavený na tuto funkci tlačí," podotkl Fischer.

Čtěte:

Kalousek ironizuje: Pokud bude Bátora extremismus jen radit, budiž

Dobeš se diví. Kalousek Bátoru sám jmenoval, teď ho chce odvolat

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opozice jde do sebe: Gazdík a Goláň tasili meče kvůli křeslu v Senátu

17:22 Opozice jde do sebe: Gazdík a Goláň tasili meče kvůli křeslu v Senátu

Poslanec a bývalý předseda STAN Petr Gazdík se obul do senátora Tomáše Goláně (za SEN 21) za jeho vý…