Fischer nechtěl, ale smůla. Kolegy přehlasován. Majitelé zbraní o krok blíže

14.07.2021 17:04

Bezpečnostní výbor i ústavně-právní výbor Senátu se dnes vyjádřily pro zakotvení dodatku práva bránit sebe i jiné se zbraní do Listiny základních práv a svobod, který v minulém měsíci prošel Poslaneckou sněmovnou za podpory drtivé většiny poslanců. Pro novelu hlasovala v obou výborech valná většina senátorů. Finální hlasování má v Senátu proběhnout 21.–22. července.

Fischer nechtěl, ale smůla. Kolegy přehlasován. Majitelé zbraní o krok blíže
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Senátor Pavel Fischer.

Anketa

Vadí vám, že od 1. září by si neočkovaní měli pravidelné testy na covid-19 platit sami?

54%
42%
hlasovalo: 10152 lidí
Novelu Listiny základních práv a svobod zahrnující zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní schválila Poslanecká sněmovna v červnu, kdy novelu podpořilo 141 ze 159 přítomných poslanců, 15 členů dolní komory zejména z řad Pirátů a KDU-ČSL se hlasování zdrželo. Proti byli pouze Mikuláš Ferjenčík (Piráti), Alena Gajdůšková (ČSSD) a Jan Čižinský z klubu KDU-ČSL. Pro doplnění listiny byla třeba ústavní většina nejméně 120 poslaneckých hlasů.

Schválení novely předcházela petice, kterou podepsalo přes sto tisíc lidí včetně mnohých ústavních činitelů, jež reagovala na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených, a to i například myslivcům. Evropská komise míní, že úbytek legálních zbraní brání terorismu. Kritici však poukazují, že se teroristé povětšinou zákony neřídí a zbraně si opatřují nelegálně. Petici za ústavní právo na držení zbraně v minulém roce předala organizace Liga Libe premiéru Andreji Babišovi a předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi. Novelu už před hlasováním podpořili zástupci ANO, ODS či SPD.

Předmětem samotného návrhu změny Listiny základních práv a svobod, který dnes odsouhlasil Senát, je úprava článku 6 odst. 4, do kterého má být vložena věta: „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.“

Na zasedání bezpečnostního výboru horní komory byl ústavní dodatek schválený většinou přítomných senátorů. Pro jich hlasovalo sedm z devíti, jmenovitě Patrik Kunčar (KDU-ČSL), Jaroslav Zeman (SLK), Marek Ošťádal (STAN), Tomáš Czernin (TOP 09), Tomáš Jirsa (ODS), Ladislav Faktor (nezávislý) a Jan Sobotka (nestraník za STAN).

Proti hlasoval senátor Pavel Fischer (nezávislý) a Miroslav Balatka (nestraník za STAN).

Pro novelu se vyjádřil totožně i ústavně-právní výbor Senátu, a to opět většinově. „Opravdu velký den a zase jedna velká vybojovaná bitva v našem společném boji za správnou věc...,“ komentovala Liga Libe.

Podle Ligy Libe, která se ve věci nadále aktivně angažuje, novela bude zastávat důležitou pozici v českém právní řádu, jelikož specifikuje dnes zatím neujasněné skutečnosti. „Pravda je, že právo na obranu náš právní řád obsahuje jen na zákonné úrovni. A podle navrhovatelů, jelikož v naší ústavě a listině existuje právo na život, tak by ústavní ochranu mělo mít i právo život bránit a případně čím bránit. Stát totiž není schopen za všech okolností garantovat vaši obranu a obranu vašich nejbližších. Navíc není úplně pravda, že právo na sebeobranu je dnes zaručeno. Současný čl. 6 odst. 4 je v tomto ohledu velmi obecný (zahrnuje vše, od nutné obrany až po třeba dovolenou míru rizika při lékařských zákrocích). A např. čl. 10 (ochrana soukromí, cti atd.) je postaven vysloveně na předpokladu, že ochranu člověku poskytuje stát, ne že se chrání sám,“ komentovala organizace.

Jak Liga Libe dodává, nová klauzule „nikoho neozbrojuje, jen zachovává do budoucna současný bezproblémový a vysoce funkční stav v naší zemi, která patří k těm nejbezpečnějším na světě“.

Organizace míní, že nám schválená novela pomůže v budoucnu proti tlakům na odzbrojování obyvatel. „Úmysl navrhovatelů této zákonné změny byl, že především v době, kdy je vývoj celosvětového dění obzvláště nepředvídatelný a kdy se zásadně mění podoba bezpečnostních rizik, vzrůstá úloha, kterou mohou pro občany naší země znamenat nejen soukromé legální zbraně, ale také i veškeré zmíněné sebeobranné prostředky. Neb v této oblasti, i podle odborníků, patříme k zemím s vysoce funkčními a naprosto bezproblémovými zbraňovými zákony, a neuvážené negativní zásahy a iracionální zákazy, které vidíme například ve státech na západ od nás, by tento vyrovnaný a ideální stav mohly pouze destabilizovat,“ komentuje.

Finální hlasování v Senátu proběhne 21.–22. července a Liga Libe očekává, že novela najde v horní komoře podporu bez větších problémů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

12:20 Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

„Dítě Evropy“, poslankyně Eva Decroix (ODS) opět označila účastníky protivládních demonstrací za „ru…