Fištejn vysvětloval divákům ČT: Ukrajinské lodě narazily na loď pod krymským mostem, chtěly se vrátit do Oděsy, ruské lodě je ale pronásledovaly a zajaly posádku. Lupičství!

28.11.2018 22:14

Komentátor a publicista Jefim Fištejn se v rozhovoru pro Českou televizi rozpovídal o tom, jak čte rusko-ukrajinský konflikt v Kerčském průlivu. „Vždy, když Putinovi klesá popularita, provede nějakou drobnou rozpínavou válku proti někomu ze sousedů,“ uvedl.

Fištejn vysvětloval divákům ČT: Ukrajinské lodě narazily na loď pod krymským mostem, chtěly se vrátit do Oděsy, ruské lodě je ale pronásledovaly a zajaly posádku. Lupičství!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jefim Fištejn
reklama

Bude následovat pozemní útok na Ukrajinu, jak uvedl prezident Petro Porošenko? Hrozba války s Ruskem je prý reálná. „Záleží na tom, jak se probudí Putin, v jaké náladě, jestli se odhodlá k dalšímu kroku. Je to samovládce, dělá zhruba to, co si usmyslí. To, že řetězec dalších kroků je vždy možný, jsme viděli i v těchto dnech,“ uvedl Fištejn.

„Incident byl záměrně využitý ruskou stranou,“ pokračuje Fištejn, podle kterého není mezinárodní právo to, co si usmyslí Kreml, ale třeba to, co Rada bezpečnosti uzná za správné. A ona uznala ukrajinskou pozici jako správnou.

Anketa

Obáváte se vypuknutí 3. světové války?

hlasovalo: 7468 lidí
Nevylučuje souvislost mezi ruskou agresí a klesající Putinovou popularitou kvůli důchodové reformě. „Je to snaha o odvedení pozornosti a snaha hrát na stejný nástroj, na který Putin hrál předtím. Vždy, když mu klesla popularita, Putin sahá k tomu, že provede nějakou drobnou rozpínavou válku proti někomu ze sousedů, aby posílil vědomí jakéhosi vyššího nebezpečí,“ míní Fištejn. 

Připomněl, že Rusku jde o to, udělat z Azovského moře výsostné vody Ruska. Poukázal na to, že když tři ukrajinské lodě připluly ke Kerčskému průlivu a narazily na loď napříč pod krymským mostem, tak se snažily vrátit zpátky do ukrajinské Oděsy. Tam je prý pronásledovaly ruské lodě, které pak zajaly posádky. „Jestli toto není lupičství v otevřených, mezinárodních vodách, tak co už to je?“ uvedl Fištejn.

Putin chce podle Fištejna ukázat, že Azovské moře patří jen Rusku, a přesvědčit veřejnost, že i Černé moře je vnitřním mořem Ruské federace. „Zítra v podstatě může uzavřít průplavy z Černého moře, pokud se domluví s Tureckem, a mezinárodní právo bude ohroženo. On sám bude tvrdit, že to je pojetí jeho mezinárodního práva,“ uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Kraus zavelel. A začala akce proti Zemanovi. Byla z toho polízanice

7:47 Jan Kraus zavelel. A začala akce proti Zemanovi. Byla z toho polízanice

VZPOMÍNKY A PERLY Psal se rok 2016 a Miloš Zeman byl prezidentem, k nevoli některých veřejných osobn…