Franz šokoval slovy o korupci: Každá tiskovka Fischera byla v televizi. Divné

26.12.2012 18:10

Prezidentská kampaň, alespoň ta oficiální, začala. Ve veřejnoprávních médiích budou proto běžné pořady doplňovat volební spoty. Jana Bobošíková i Vladimír Franz podotýkají, že favorité už byli médii vybráni dlouho dopředu.

Franz šokoval slovy o korupci: Každá tiskovka Fischera byla v televizi. Divné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Vladmír Franz přednášel na právnické fakultě

Podle zákona ve středu 26. prosince začíná oficiální kampaň před lednovou volbou prezidenta. Česká televize začne volební spoty vysílat od soboty a Český rozhlas až příští rok. Nicméně ParlamentníListy.cz se v den druhého svátku vánočního staly trochu nevítanými hosty a pokusily se sehnat komentáře prezidentských kandidátů. A dozvěděly se například to, že favorité na post prezidenta už byli médii vybráni.

Franzovi je to skoro fuk

Prvním z prezidentských kandidátů, který ParlamentnímListům.cz odpověděl, byl Vladimír Franz, byť si, a zcela oprávněně, postěžoval, že bychom si měli dát alespoň o svátcích pokoj. „I vy na internetu byste se měli o svátcích zastavit. Mně spíš vadilo, že už jsme se od května dozvěděli, že už je všechno hotové, kdo jsou favorité a skoro i kdo bude prezidentem. To mi vadilo. Jak se ukazuje, tam do toho patrně vstupuje korupce médií, agentur a tak dále. Připadalo mi divné zpravodajství z každé tiskové konference pana Fischera, “ sdělil Franz.

„Když jsou televizní rozhovory, tak někteří patrně číhají se stopkami a počítají slova. Člověk je, jaký je a jestli budu mít o vteřinu víc nebo méně, je úplně jedno. Je to malicherné. Takhle toužit po korytu a moci mi připadá nemravné. Jestli mi někdo někde přidá nebo ubere vteřinu, o to nebudu horší nebo lepší. Je mi to tedy jedno. Když zjistím, že někdo bude mít pět hodin a někdo jen jednu, tak mi to bude divné. Když to nebude až tak křiklavé, tak o co jde. To je můj sváteční názor,“ doplnil s tím, že se teď nezabývá zpravodajstvím, protože si užívá svátků.

Bobošíková o nezávislých médiích

Následně sdělila svůj názor i Jana Bobošíková, která měla vždy k vyváženosti veřejnoprávních médií dost výhrad. „Pokud bereme vysílání volebních spotů, je vyvážené. Tam má každý kandidát stejný prostor. Totéž je to i před volbami do Poslanecké sněmovny, kdy Česká televize také musí ze zákona poskytnout jednotlivým stranám prostor a záleží jen na nich, jak jej využijí. Proti tomuto zákonu nemám výhrady. Jiná je věc, jak se chovají veřejnoprávní média ke kandidátům v průběhu období, odkdy řekli, že budou kandidovat. A tady o vyváženosti nemůže být řeč,“ podotkla pro ParlamentníListy.cz.

„Vím, že veřejnoprávní televize poskytla všem prostor v Hyde parku a ona to udělala. Ale otázkou je, jak se veřejnoprávní televize chovala ve chvíli, kdy bylo vyhlášeno, že bude přímá volba. Tehdy v Otázkách Václava Moravce stál jediný kandidát, a to pan Fischer. A pokud veřejnoprávní médium vypreparovalo dva takzvaně nejsilnější kandidáty a teď si hraje na to, že všem dává stejný prostor, tak je to divné,“ naznačila Bobošíková s tím, že by si všichni novináři měli vyhledat v databázích veřejná vystoupení prezidentských kandidátů.

Nyní se podle ní ČT snaží vytvořit všem kandidátům poctivý prostor na své obrazovce, ale před tím tomu tak nebylo. A komerční média, tam je to prý úplně jinak. „Na Nově se odehrává jakási Cesta na Hrad, tam jsem byla pozvána jako lůzr, ještě před tím, než jsem byla zpět vrácena do hry, a od té doby už se se mnou nikdo nebavil.  Pro velké interview pro deník Právo jsem nebyla vyzvána. Partie na Primě, tam také nebyli všichni. Nestěžuji si, jen to konstatuji. Nicméně, ať tato média neříkají, že jsou objektivní a nestranná,“ sdělila Jana Bobošíková.

Ostatní zprostředkovaně

Miloš Zeman, Jan Fischer, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg, Jiří Dienstbier, Zuzana Roithová a Táňa Fischerová jsou s rodinami. Kandidáti by měli mít ode dneška prostor pro oslovení občanů ve veřejnoprávních médiích, kvůli vánočním svátkům se v nich ale objeví později.

„Obecně tvrdím, že prezident má ty kompetence, které získá svými argumenty, osobní autoritou a schopností komunikovat s jednotlivými politickými subjekty,“ řekl kdysi pro ParlamentníListy.cz Miloš Zeman. Navíc doplnil, že kampaň ve veřejnoprávních médiích by rád věnoval z poloviny na debaty s ostatními. Nebojácný Zeman totiž ví, že do debat s ním se nikdo moc nehrne. Protože ze zájemců o Hrad je právě on nejlepším rétorem.

„Bude to hlavně na médiích, jak prezidentskou volbu uchopí. Pak je tu spousta praktických věcí: kampaň bude v zimě, to ještě v této zemi neumíme. Budou Vánoce, advent, před tím budou krajské a senátní volby. Takže to vlastně bude ve velmi zvláštním období,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo v polovině roku Fischer. Podle šéfa KDU – ČSL Pavla Bělobrádka, což sdělil ParlamentnímListům.cz  již dříve, jsou menší strany v médiích znevýhodněny. „Co se týká prostoru v médiích, jsme pořád parlamentní stranou. Mnoho politologů a novinářů neumí rozlišit Senát od sněmovny a proto jsme bráni jako neparlamentní strana. Myslím si, že jako parlamentní strana máme právo být ve veřejnoprávních médiích více, ale větší prostor nedostáváme,“ sdělil. Lze dodat, že KDU – ČSL volí Zuzanu Roithovou.

Vyjádření ČT k zaujatosti

Mluvčí ČT Michaelu Fričovou ParlamentníListy.cz ve středu nezastihly. Nicméně již dříve prohlásila: „Jako jediná televize poskytujeme menším stranám prostor ve zpravodajství. Postupujeme v souladu s kodexem ČT. Nabízíme vyvážené a objektivní zpravodajství. To platí nejen ohledně informování o politických stranách, ale i obecně.“

Ve veřejnoprávní televizi se budou kandidáti se svými půlminutovými nebo minutovými příspěvky objevovat po dvanáct dní, nejprve na ČT24 a od druhého do devátého ledna na ČT1. Na rozhlasových vlnách budou minutové spoty ke slyšení na čtyřech okruzích, a to na Radiožurnálu, na Dvojce, na Vltavě a na síti regionálních stanic. Rozhlas je bude od druhého do pátého ledna vysílat vždy dvanáct minut denně a od šestého do osmého ledna pak jedenáct minut denně. ČT chystá na začátku ledna tři debaty pokaždé se třemi kandidáty, z nichž každý by měl dostat přibližně stejný prostor, a na závěr jednu velkou „superdebatu“.

První republika spravedlivější

„Systém první republiky byl průhlednější a férovější. Každé soukromé médium má svaté právo podporovat kohokoliv. Nicméně ať se s tím neskrývá. Chci toho, toho a toho a vymalováno. Nicméně, ať si nehrají na nezávislá média,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Bobošíková.

V souvislosti s tímto systémem se objevují debaty, jestli mediální pokrytí za první republiky nebylo opravdu spravedlivější. Tehdy měla každá strana svůj tisk a každý si mohl vybrat, jak chce být informován. Dnes se nespočet médií schovává za pojmy objektivita a vyváženost, ale nikdo neví, jak by to mělo vypadat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…