Füle: Krize na Ukrajině je nejvážnější krizí v Evropě od roku 1945

25.04.2014 11:43 | Zprávy

Krize na Ukrajině je nejvážnější krizí v Evropě od roku 1945 a Evropská unie by v jejím světle měla ještě více podpořit projekt Východního partnerství. Na pražské mezinárodní konferenci k pátému výročí zahájení tohoto projektu sbližování šesti postsovětských republik s EU to dnes prohlásil evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ale tento projekt potřebuje reformovat.

Füle: Krize na Ukrajině je nejvážnější krizí v Evropě od roku 1945
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

„Čelíme nejvážnější krizi od roku 1945, o tom není pochyb," prohlásil Füle k událostem na Ukrajině, která se v roce 2009 během českého předsednictví EU zapojila do projektu Východního partnerství spolu s Běloruskem, Arménií, Ázerbájdžánem, Gruzií a Moldavskem. „Teď nastal čas ukázat silnější a rozhodnější závazek k projektu Východního partnerství. Ukrajina, její občané a jejich svobody se nesmějí stát oběťmi politických her. To nepatří do politiky 21. století," vyzval Füle na konferenci pořádané na Ministerstvu zahraničí.

Český eurokomisař vyzdvihl přínosy tohoto projektu, který se v poslední době dostal v unijní agendě do pozadí. „Východní partnerství přežilo a v mnoha případech kvetlo. Je to politika podporující rozvoj a je dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobila reálným podmínkám, přesto zůstává věrná hodnotám a principům, na nichž stojí," uvedl Füle.

Budoucnost je v unijní podpoře východoevropských zemí

Budoucnost tohoto projektu vidí v unijní podpoře východoevropských zemí, aby ukázaly své ambice, a ty, které se rozhodnou pro reformy, aby dostaly od EU větší pomoc. „Nemá to být o volbě mezi Východem a Západem, mezi Ruskem a Bruselem, ale o tom vytvořit v reálu podmínky pro naše partnery, aby se mohli svobodně a suverénně rozhodnout o své budoucnosti," řekl Füle.

Hostitel konference, ministr zahraničí Zaorálek, souhlasil, že projekt má fungovat i v budoucnu a má být nástrojem ke sbližování EU s postsovětskými státy, potřebuje ale reformu. „Potřebujeme mnohem individuálnější přístup k partnerským zemím. Jediná strategie, která byla dostatečná pro střední Evropu, nestačí pro Východní partnerství," zopakoval šéf české diplomacie své výtky, které už před konferencí uvedl v rozhovoru s ČTK.

Podle Zaorálka se s problémy potýká celá politika sousedství Evropské unie, jak podle něj ukazuje i vývoj v arabském světě. „Naše politika sousedství má sice problémy, ale ty lze napravit, vylepšit ty nástroje a dostát své odpovědnosti, jak pomoci našim parterům," věří přesto ministr.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev na Primě. Schmarczovi, blízkému ODS, vypnuli mikrofon a nakonec zmizel

8:35 Řev na Primě. Schmarczovi, blízkému ODS, vypnuli mikrofon a nakonec zmizel

Vy říkáte mladým klukům, policistům, že to na Filozofické fakultě pos*ali? Taháte do toho politiku! …