GIBS povede dosavadní Bílkův náměstek Michal Murín

07.12.2015 13:26 | Zprávy

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) povede nynější náměstek Michal Murín. Jeho jmenování dnes schválila vláda. Třiapadesátiletý Murín vystřídá ve funkci ředitele Ivana Bílka, který rezignoval s koncem listopadu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o zkušeného policistu s odpovídajícími manažerskými dovednostmi. V minulosti se nový šéf GIBS věnoval především vyšetřování závažné trestné činnosti.

GIBS povede dosavadní Bílkův náměstek Michal Murín
Foto: GIBS
Popisek: GIBS logo

„Jde o zkušeného policistu, který musí zajistit nestrannost, nezávislost a profesionalitu GIBS,“ uvedl k schválení návrhu premiér na Twitteru. Už v pátek představil Sobotka Murína poslancům bezpečnostního výboru a získal jejich jednomyslnou podporu. Při té příležitosti řekl, že vybíral odborníka, který bude mít autoritu v rámci GIBS i bezpečnostních složek. Je podle něj důležité, aby inspekce pracovala navzdory různým tlakům podle zákona a nenechala se ovlivňovat.

Nový šéf chce změnit organizační strukturu inspekce

„Mám tři základní úkoly. V první řadě plnění všech zákonných povinností zejména s akcentem na trestní řízení, které musí být rychlé, kvalitní a samozřejmě zákonné,“ řekl Murín novinářům po jmenování ke svým prioritám. Patří mezi ně také personální stabilizace a změna organizační struktury GIBS.

Novému šéfovi inspekce nechal Sobotka možnost zasáhnout do přípravy organizačních změn v GIBS tím, že nepodepsal návrh z Bílkovi dílny. „Současná struktura je překonaná. Byl bych rád, aby v nové struktuře byl kladen důraz právě na trestní řízení a také aby byla lepší organizace práce tak, aby bylo všechny postupy možné kontrolovat,“ uvedl. Se změnami nechce podle svých slov otálet, bude je ale konzultovat tak, aby nepřišly úplně chaoticky a překotně.

O propuštění požádal Bílek po vypuknutí kauzy Vidkun

O propuštění ze služebního poměru požádal Bílek premiéra už dříve, po vypuknutí údajně korupční kauzy Vidkun týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji.

GIBS se zabývá prohřešky a trestnými činy policistů, celníků a příslušníků vězeňské služby a je samostatným bezpečnostním sborem. Ředitele inspekce jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru.

Plukovník Murín je od prosince pověřen řízením inspekce. Od loňského června je náměstkem pro trestní řízení. Před příchodem do GIBS působil hlavně ve Středočeském kraji. Byl šéfem odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…