GIBS prý chystá novou údernou jednotku. Půjde i po policejních špičkách

29.07.2016 9:22

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která existuje proto, aby měl kdo vyšetřovat možné zločinné jednání policistů, v minulosti čelila podezření, že nedělá, co má, když některé citlivé kauzy související s policií nevyšetřuje GIBS, ale Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Inspekce si ale možná chce napravit reputaci. Buduje jednotku, která se zaměří na prověřování špiček policie.

GIBS prý chystá novou údernou jednotku. Půjde i po policejních špičkách
Foto: GIBS
Popisek: GIBS logo

„GIBS buduje speciální útvar, který se má na příště věnovat šetření možné trestné činnosti špiček policie a dalších citlivých kauz. Vznik nového útvaru Právu potvrdil šéf inspekce Michal Murín, odmítl však, že by šlo pouze o reakci na kauzy Vidkun nebo Beretta,“ píše deník. Murín připustil, že inspekce sice kritické ohlasy na svou adresu zaznamenala, ale nešlo o hlavní impuls k vybudování nové jednotky.

Háček je ovšem v tom, že novému útvaru schází peníze i lidé. Inspekce by prý potřebovala navíc 20 milionů korun a zatím není jisté, zda je např. v rozpočtu pro příští rok dostane. Pokud útvar finanční prostředky opravdu dostane, začne naplno pracovat celostátní jednotka, který by měla řešit citlivé kauzy v krajích nebo možné zločiny v srdci policie. Kauza Vidkun totiž ukázala, že ve vyšetřování obdobných kauz existují trhliny.

V dřívějším rozhovoru pro deník se v tomto smyslu vyjádřil např. šéf odboru závažné hospodářské trestné činnosti olomouckého Vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. „Zkušenosti z některých kauz bohužel ukazují, že inspekce není organizačně ani systémově nastavena tak, aby byla schopna zvládat veliké, složité a sofistikované kauzy,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…