Galerie Portheimka získá unikátní stálou expozici

18.12.2017 20:51

Praha 5 se může těšit na novou tvář Galerie Portheimka, a to na galerii skla. České sklo a skleněná plastika patří mezi celosvětově uznávané hodnoty, ale muzeum, které by se těmto produktům věnovalo, stále chybí. Změnit by se to mělo po jednání Zastupitelstva MČ Praha 5 konaném v úterý 19. prosince, neboť právě to bude schvalovat smlouvu na zmíněnou galerii skla.

Galerie Portheimka získá unikátní stálou expozici
Foto: MČ Praha 5
Popisek: Radnice Prahy 5
reklama

Objekt, v němž se nachází Galerie Portheimka, má v pražské historii své místo a svou dlouhodobou prestiž. Ta začala v posledních letech stagnovat. Zejména nevyjasněná koncepce Galerie Portheimka měla za následek, že za celý rok 2016 navštívilo galerii pouze 6359 platících návštěvníků. To se současnému vedení městské části Praha 5 zdálo málo.

Proto jedním z prvních kroků, které provedl v roce 2017 zástupce starosty Bc. Lukáš Herold (ODS) poté, co dostal při změnách v Radě MČP5 do kompetencí i kulturu, bylo hledání návštěvnicky atraktivního programu Galerie Portheimka. „Při hledání využití Galerie Portheimka jsem se obrátil na odborníky, aby doporučili městské části Praha 5, co s ní. Politici musí poskytnout občanům volnočasové využití, ať už kulturní či sportovní, zajistit podmínky, ale měly by nechat do programu mluvit odborníky, aby to za něco stálo,“ vysvětluje Lukáš Herold a dodává: „Museum Kampa, spravované nadací Jana a Medy Mládkových, přišlo s unikátním nápadem na muzeum českého skla. Více než půl roku jsme o nápadu jednali, prošlo to všemi orgány MČ Praha 5, jako je například kulturní komise, a já doufám, že zastupitelstvo udělá v úterý poslední krok.“

Městská část Praha 5 nejenže získá atraktivní expozici od renomované nadace, která bude atraktivní pro občany i turisty, ale zároveň i ušetří – celkové finanční prostředky na provoz budou o půl až milion korun nižší než doposud.

V rámci galerie skla v galerii Portheimka je navrženo jednak zřízení stálé expozice skla ze sbírek Musea Kampa doplněné o výpůjčky ze soukromých sbírek, dále pořádání cca tří obměňujících se výstav ročně a jako doprovodný program pořádaní workshopů zaměřených zejména na děti. Plánované otevření galerie skla na území Prahy 5 navazuje na tradici fenoménu českého skla již z období Rakouska-Uherska, kdy k nejvýznamnějším sklárnám té doby v Českých zemích patřila zlíchovská sklárna Josefa Inwalda.

České sklo a skleněná plastika patří k mezinárodně uznávaným hodnotám a je hojně vyhledáváno návštěvníky. Specializované muzeum skla v Praze doposud chybí, proto lze předpokládat zvýšenou návštěvnost vestibulu Portheimky, která má výhodnou polohu v centru Smíchova. Zajištění provozu galerie po celou dobu trvání koncesní smlouvy počítá s otevírací dobou pro veřejnost minimálně od 09:00 do 18:00 hodin ve dnech úterý až neděle, a to prostřednictvím zaměstnanců či smluvních partnerů Musea Kampa.

Součástí provozu galerie skla pak bude pořádání dalších (nestálých) výstav tematicky zaměřených na různé formy umělecké práce se sklem a skleněnou hmotou, pravidelné pořádání vzdělávacích programů a doprovodných akcí určených pro školská zařízení, rodiny s dětmi, studenty středních i vysokých škol, seniory a další zájemce z řad široké veřejnosti, zaměřených na posílení povědomí veřejnosti o různých formách umělecké práce se sklem, historii tohoto odvětví výtvarného umění i jeho současné podoby a trendy.

Součástí koncesní smlouvy je řádné zajištění vhodné propagace projektu galerie skla, včetně uvádění spoluúčasti městské části Praha 5 v rámci této propagace. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…