Gazdík? Kontakty s hlavou zločinecké organizace jsou děsivé, říká Bartoš

21.6.2022 6:30 dop.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí a vicepremiér Vít Rakušan by chtěl dnes premiéru Petru Fialovi (ODS) představit návrhy osobností do čela Ministerstva školství. O nástupci ministra Petra Gazdíka (STAN), který v neděli ohlásil rezignaci kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem, a dalších souvislostech kauzy kolem tendrů pražského dopravního podniku budou odpoledne jednat lídři vládní koalice Spolu, STAN a Pirátů.

Gazdík? Kontakty s hlavou zločinecké organizace jsou děsivé, říká Bartoš
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek

Kandidáta do čela resortu školství hodlá Rakušan vybrat do konce týdne, pak podle něj budou následovat konzultace s prezidentem Milošem Zemanem. Podle místopředsedy hnutí Jana Farského vedení STAN jedná o třech možných kandidátech. Šéf Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že nominace je koaliční a Piráti a STAN musejí přijít se jménem, na kterém bude dohoda.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek řekl Hospodářským novinám (HN), že na koaliční radě budou Piráti chtít vysvětlit některé Rakušanovy kroky, zejména kolem jmenování nového policejního prezidenta Martina Vondráška. Piráti jsou připraveni řešit i personální nominace nebo rekonstrukci vlády, uvedl Michálek, podle Bartoše nicméně vláda rekonstrukci nepotřebuje.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Koaliční partneři STAN v neděli kvitovali Gazdíkovo rozhodnutí. Podle Bartoše byla v dané situaci jediným možným krokem. Kontakty s „hlavou zločinecké organizace" označil za děsivé. Na jednání se STAN i v celé vládní koalici je podle něj nyní třeba jednat o tom, aby vláda byla kompletní od července, kdy začíná předsednictví ČR v Evropské unii. Za výraz politické změny, o kterou kabinet usiluje, Gazdíkův krok považuje premiér. Ve Fialově vládě je odchod ministra školství první změnou od jejího jmenování loni v prosinci.

Redl patří mezi 12 obviněných v kauze pražského dopravního podniku, dalším je bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Gazdík při oznámení demise uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví v EU ve druhé polovině roku. Gazdík v případu nepatří mezi podezřelé, podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mají strach z člověka. Bojí se, koho volí. Profesor poodhalil závoj

16:58 Mají strach z člověka. Bojí se, koho volí. Profesor poodhalil závoj

Emeritmí profesor sociologie na univerzitě Kent Frank Furedi hovořil v rozhovoru pro server Echo24.c…